Karta pojazdu – czym jest i czy jest potrzebna?

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Blog > Karta pojazdu – czym jest i czy jest potrzebna?

Karta pojazdu – czym jest i czy jest potrzebna?

12 czerwca, 2024 / 289 / Blog, Porady
karta pojazdu
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Podstawowymi dokumentami kierowcy są prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny. W niektórych przypadkach trzeba jednak legitymować się czymś jeszcze. Wyjaśniamy, czym właściwie jest karta pojazdu oraz kto powinien ją posiadać!

Czym jest karta pojazdu?

Karta pojazdu ma formę małej, czerwonej, cienkiej książeczki. Jest przypisywana na stałe do samochodu, a nie właściciela. Zawiera najważniejsze dane, takie jak:

  • marka, typ i model pojazdu;
  • rodzaj i przeznaczenie, np. samochód osobowy;
  • numer VIN;
  • parametry techniczne (m.in. pojemność silnika, dopuszczalna masa całkowita, liczba miejsc, liczba osi);
  • rok produkcji.

Dodatkowo umieszcza się w niej informacje o pierwszym właścicielu oraz pierwszej rejestracji w Polsce (m.in. adres urzędu i data), a także opisy ewentualnych zmian parametrów technicznych oraz adnotacje urzędowe (np. o tym, że w aucie zamontowany jest hak). W karcie pojazdu odnotowana zostaje także zmiana kierowcy, z danymi nowego właściciela.

Zgodnie ze zmianą przepisów z 4 września 2022 roku, urzędy nie wydają kart dla pojazdów, które wcześniej nie były rejestrowane w Polsce (np. zostały sprowadzone z zagranicy).

Poznaj skupu aut w Rudzie Śląskiej lub skupu aut w Tychach.

Czy karta pojazdu jest potrzebna?

Karty pojazdu nie muszą posiadać samochody sprowadzone lub zarejestrowane przed 1 lipca 1999 roku, a także pojazdy należące do sił zbrojnych lub członków korpusu dyplomatycznego państwo obcych albo pochodzące z licytacji przepadku na rzecz Skarbu Państwa.

Karta pojazdu jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli samochodów, które zostały zarejestrowane po 1 lipca 1999 roku. Od 4 września 2022 roku dokument tego typu przestał być wydawany przez urzędy, bowiem w dobie cyfryzacji sens jego istnienia był wielokrotnie podważany. W przypadku nowych aut informacje tego typu można znaleźć w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, do której każdy ma darmowy dostęp (trzeba tylko założyć Profil Zaufany).

Dokument nie jest wymagany podczas kontroli drogowej, dlatego nie trzeba wozić go ze sobą. Jest jednak potrzebny podczas rejestracji auta albo zmiany:

  • właścicieli i/lub dowodu rejestracyjnego;
  • parametrów technicznych;
  • innych adnotacji.

Kartę pojazdu okazuje się także przy m.in. złomowaniu auta, podpisywaniu umowy kredytu samochodowego z zabezpieczeniem albo zgłaszaniu utraty tablic rejestracyjnych.

Wszystkie wpisy oraz modyfikacje zapisów w książeczce są wykonywane jedynie przez uprawnione organy.

Jak sprawdzić, czy wydano kartę pojazdu?

Żeby sprawdzić, czy wydano kartę pojazdu, można zastosować jeden z trzech sposobów. Wystarczy:

  • obejrzeć dowód rejestracyjny. Na jego froncie znajduje się sekcja „I”, w której podana jest data wydania karty. W dokumencie znajduje się też numer karty pojazdu;
  • wejść na portal historiapojazdu.gov.pl. W serwisie trzeba podać numer rejestracyjny auta, VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Jeśli posiada samochód kartę pojazdu, wyświetli się odpowiednia informacja;
  • skorzystać z usługi mPojazd w aplikacji mObywatel. W systemie zawarte są dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC oraz karty pojazdu.

Zobacz też

Czym zajmuje się wulkanizator
Czym zajmuje się wulkanizator?
3 października, 2024
Co to jest youngtimer
Co to jest youngtimer?
27 września, 2024

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE