Jak odmrozić szyby w samochodzie?

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Blog > Jak odmrozić szyby w samochodzie?

Jak odmrozić szyby w samochodzie?

11 grudnia, 2023 / 94 / Blog
jak odmrozić szyby w samochodzie
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Szron i lód zbierające się na szybach znacznie ograniczają widoczność podczas jazdy. Przed wyruszeniem w drogę trzeba je usunąć, niestety zwykle trochę trwa. Czy wiesz, w jaki sposób możesz szybciej poradzić sobie z tym problemem? Radzimy, jak odmrozić szyby w samochodzie!

Jak odmrozić szyby w samochodzie?

W okresie zimowym każdy kierowca powinien wiedzieć, jak odmrozić szyby w samochodzie. Szron i lód ograniczają widoczność, co jest wyjątkowo niebezpieczne. Nie wystarczy tylko lekko je zetrzeć w kilku miejscach – wtedy widzi się jezdnię i pobocze tylko częściowo, co jest skrajnie nieodpowiedzialne. Do tego jazda z takimi szybami grozi mandatem w wysokości nawet do 500 zł.

Standardowo do odmrażania szyb stosuje się dwie metody: mechaniczny i chemiczny, które można ze sobą łączyć. Popularnym rozwiązaniem jest skrobaczka. Specjalny przyrząd zwykle jest wykonany z tworzywa sztucznego. Kierowcy niestety często wybierają tanie modele, które szybko się zużywają. Chociaż sposób ten jest niedrogi, ma wiele minusów. Nie tylko zajmuje sporo czasu i wymaga włożenia nieco więcej wysiłku, ale też naraża na zarysowanie szyby.

O wiele bezpieczniejszą i skuteczniejszą metodą jest zastosowanie specjalnego środka, czyli tzw. odmrażacza. Wystarczy spryskać nim szybę, odczekać chwilę, a następnie zetrzeć resztki spływającego lodu ściereczką/wycieraczkami. W razie grubszych warstw można ponowić aplikację albo delikatnie wspomóc się skrobaczką.

Odmrażanie szyb w aucie – inne sposoby

Chociaż odmrażanie szyb w aucie najlepiej wykonywać z pomocą specjalistycznych środków, jak to się mówi – zima lubi „zaskoczyć kierowców”. Jeśli nie posiada się akurat potrzebnego preparatu ani skrobaczki, konieczne może być skorzystanie z innych metod.

Kierowcy często radzą sobie z zamarzniętymi szybami „od środka”, poprzez nakierowanie na nie nadmuchu. Trzeba jednak mieć na względzie to, że rozgrzewanie silnika na postoju w terenie zabudowanym może zostać ukarane mandatem w wysokości 100 zł. Rozwiązanie to jest też mało wydajne.

Popularną domową metodą jest stosowanie roztworu alkoholu (1:1 lub 2:1 w stosunku do wody) albo octu (3:1 w stosunku do wody). Nie jest to jednak do końca dobre rozwiązanie, ze względu na intensywny zapach, a także ryzyko naruszenia karoserii (w szczególności ocet może negatywnie odbić się na kondycji lakierowanych elementów).

Niektórzy wykorzystują po prostu ciepłą wodę, ale z nią również trzeba uważać. Jeśli będzie miała zbyt wysoką temperaturę, łatwo można doprowadzić do pęknięcia szyby.

Zobacz, co oferuje auto skup w Tychach.

Jak zapobiec zamarzaniu szyb w samochodzie?

Warto również wiedzieć, jak zapobiec zamarzaniu szyb w samochodzie. Dzięki kilku prostym sposobom można zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku, by np. szybciej rano ruszać do pracy.

Ciekawym rozwiązaniem jest np.:

  • przykrycie szyb specjalną matą (zadziałają także te chroniące auto przed nagrzewaniem),
  • wietrzenie auta przed pozostawieniem na postój (w ten sposób można zmniejszyć ilość zbierającej się i zamarzającej wody),
  • stosowanie specjalnych preparatów przeciw zamarzaniu, m.in. środków do czyszczenia szyb, płynów ochronnych czy powłok.

Najlepsze efekty da oczywiście połączenie kilku metod. Warto wypracować sprawdzoną strategię, by jak najłatwiej i najszybciej pozbyć się problemu. Oblodzone szyby to nie tylko irytujące, ale też niebezpieczne zjawisko. Chcesz pewnie czuć się na drodze zimą, bez narażania swojego auta na uszkodzenie? Stosuj sprawdzone metody na odmrażanie szyb w samochodzie!

Sprawdź ofertę auto złom Tychy.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE