Kradzież tablic rejestracyjnych – gdzie ją zgłosić?

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Blog > Kradzież tablic rejestracyjnych – gdzie ją zgłosić?

Kradzież tablic rejestracyjnych – gdzie ją zgłosić?

26 czerwca, 2024 / 19 / Blog, Porady
Kradzież tablic rejestracyjnych
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Tablice rejestracyjne są bardzo ważnym elementem umożliwiającym identyfikację pojazdu. Ich utrata to kłopotliwa sytuacja, ponieważ bez nich nie wolno poruszać się samochodem. Wyjątkowo problematyczna jest kradzież tablic rejestracyjnych. Wyjaśniamy, co należy wtedy zrobić!

Zgubienie lub kradzież tablic rejestracyjnych – co robić?

Na tablicach rejestracyjnych znajduje się wiele ważnych informacji, bowiem wskazują miejsce rejestracji pojazdu oraz zawierają unikalny kod umożliwiający identyfikację samochodu w bazie CEPIK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Z tego względu każde auto powinno posiadać przednie i tylne tablice, a także specjalną naklejkę homologacyjną na przedniej szybie. Bez tych oznaczeń pojawia się problem w sytuacji np. kontroli drogowej, kolizji albo przy wykonaniu zdjęcia przez fotoradar.

Zgodnie z przepisami, w zależności od okoliczności, za jazdę bez tablic rejestracyjnych można zapłacić mandat w wysokości nawet do 1500 zł. Karę nalicza się nawet w przypadku ich zabrudzenia – wtedy wynosi 100 zł.

Niestety, może się zdarzyć, że tablice rejestracyjne się zgubią albo zostaną skradzione. W obu przypadkach niezwłocznie należy zgłosić ten fakt i tymczasowo zrezygnować z jazdy samochodem.

Jak i gdzie zgłosić zgubienie lub kradzież tablicy rejestracyjnej?

Kiedy zauważy się brak tablicy/tablic rejestracyjnych, należy szybko zgłosić ten fakt w odpowiednim miejscu. W przypadku zgubienia trzeba po prostu udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji, by złożyć podanie o wydanie duplikatu. Jeśli jednak wszystko wskazuje na to, że doszło do kradzieży, potrzebne będzie wsparcie policji.

Najrozsądniej jest od razu zadzwonić pod 112, a potem udać się na komendę. Dlaczego warto szybko działać? Złodzieje rejestracji często wykorzystują je do tego, by kraść paliwo. Zakładają skradzione tablice, a następnie podjeżdżają na stację, tankują do pełna i szybko odjeżdżają bez zapłaty. Kiedy obsługa zgłosi sprawę na policę, poda dane z rejestracji, które są przypisane do właściciela. W ten sposób oskarżona zostaje niewinna osoba.

Na podobnej zasadzie odbywają się jeszcze inne przestępstwa, dlatego nie można zwlekać ze zgłoszeniem kradzieży. Podczas rozmowy z policjantami powinno się bardzo dokładnie opisać całą sytuację, by zwiększyć szanse na rozwiązanie sprawy.

Skorzystaj ze skupu aut w Rudzie Śląskiej oraz skupu aut w Tychach.

Jak wyrobić nowe tablice rejestracyjne?

Jeśli zgubiło się tablice rejestracyjne, trzeba udać się do Wydziału Komunikacji, by złożyć wniosek o wydanie duplikatów. Do tego potrzebne będą dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli została wydana), dowód osobisty, a także pisemne oświadczenie potwierdzające zgubienie rejestracji (pod groźbą odpowiedzialności karnej). W sytuacji, gdy zgubi się tylko jedną tablicę, trzeba mieć ze sobą drugą – konieczna jest zmiana naklejki homologacyjnej.

Koszt wydania duplikatu jednej tablicy to ok. 50 zł, zaś dwóch – ok. 100 zł.

W przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych, po zgłoszeniu sprawy na policję konieczne jest przerejestrowanie samochodu. Proces ten również odbywa się w Wydziale Komunikacji. Należy złożyć specjalny wniosek (podobny do tego składanego przy rejestracji auta) oraz uiścić opłatę 180,50 zł.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku kradzieży tablic jest przerejestrowanie samochodu. W tym celu należy udać się do wydziału komunikacyjnego i złożyć specjalny wniosek (co wygląda podobnie, jak w przypadku rejestracji nowego pojazdu). Taka czynność wiążę się z opłatą 160 zł. Poza podstawowymi dokumentami (dowód osobisty, dowód rejestracyjny i karta pojazdu, jeśli została wydana), trzeba zabrać ze sobą policyjne potwierdzenie zgłoszenia kradzieży.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE