Przygotowanie samochodu do wiosny

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Blog > Przygotowanie samochodu do wiosny

Przygotowanie samochodu do wiosny

6 lutego, 2024 / 100 / Blog, Porady
Przygotowanie samochodu do wiosny
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Zima jest najtrudniejszą porą roku dla pojazdów mechanicznych. Z tego względu, po sezonie dobrze jest poświęcić tej kwestii trochę uwagi. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać przygotowanie samochodu do wiosny!

Jak przygotować samochód do wiosny?

Pierwszym etapem przygotowania samochodu do wiosny powinna być wymiana opon z zimowych na letnie. Jest to niezwykle ważne nie tylko ze względu na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Zmiana ogumienia zapewnia większą przyczepność, a także minimalizuje ryzyko jego uszkodzenia. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy temperatury w ciągu dnia zgodnie z prognozami mają już przekraczać 7°C. Przy okazji warto sprawdzić stan opon. Znaczenie ma głębokość bieżnika (min. 3-4 mm) oraz ogólne ślady zużycia. Ich wiek nie powinien też przekraczać 5-10 lat (wiele zależy od tego, jak często korzysta się z auta, ile km się przejechało itp.).

Kolejnym krokiem jest dokładne umycie samochodu. Zimą na karoserii przez wiele tygodni gromadziło się błoto, sól drogowa oraz rozmaite substancje organiczne i chemiczne. Minusowe temperatury i krótkie dni nie zachęcają do czyszczenia auta, szczególnie gdy nie ma się ogrzewanego garażu. Przez to kierowcy znacznie rzadziej dbają o tę kwestię w sezonie zimowym. Kiedy tylko zacznie się ocieplać, warto wygospodarować trochę czasu na porządne mycie. Po usunięciu zabrudzeń można wykryć ewentualne niedoskonałości i zdecydować się na delikatną korektę. Następnie powinno się nałożyć odpowiednie środki ochronne.

Sprawdź ofertę skupu samochodów w Rudzie Śląskiej.

Po zimie na pewno dobrze jest też sprawdzić stan techniczny pojazdu. W tym celu najlepiej udać się do mechanika. Szczególnie warto zwrócić uwagę na:

  • zbieżność kół i osi,
  • zawieszenie,
  • wycieraczki,
  • układ hamulcowy.

Ostatnim etapem będzie uzupełnienie płynu hamulcowego i chłodniczego oraz oleju silnikowego. Jeśli nie korzysta się z całorocznego płynu do spryskiwaczy, należy go wymienić na letni.

O co jeszcze zadbać przed wiosną?

Po sprawdzeniu stanu technicznego oraz wypielęgnowaniu części zewnętrznych, warto jeszcze zajrzeć do kabiny. Zimą gromadziło się w niej wiele wilgoci, dlatego na pewno dobrym pomysłem będzie dokładne wyczyszczenie wnętrza, wraz z praniem tapicerki i dywaników. Oczywiście jednocześnie trzeba też wyrzucić wszystkie nagromadzone śmieci oraz zrobić porządek w schowku i bagażniku. Istotne jest również skontrolowanie klimatyzacji, ponieważ może być konieczne jej oczyszczenie i odgrzybienie. Zimą nie była używana, ale w sezonie wiosenno-letnim szybko trudno będzie wyobrazić sobie jazdę bez niej.

Na koniec można jeszcze postawić na miły akcent, jakim jest zapach w kabinie. Miłośnicy odświeżaczy zwykle wymieniają je ze słodszych i cięższych na świeższe, lżejsze, np. cytrusowe. Ich nuty przyjemniej utleniają się w cieplejszych temperaturach oraz zapewniają przyjemne wrażenie orzeźwienia. Przygotowanie samochodu do wiosny pozwala podnieść komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy, a także pomaga zadbać o ogólną kondycję auta. Jeśli zależy Ci na pięknym wyglądzie oraz pełnej sprawności Twojego samochodu, zajmij się nim po zimie!

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE