Silnik hybrydowy – wady i zalety

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Blog > Silnik hybrydowy – wady i zalety

Silnik hybrydowy – wady i zalety

22 lutego, 2025 / 17 / Blog, Porady
Silnik hybrydowy wady i zalety
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Silnik hybrydowy to rozwiązanie, które zyskało popularność wśród wielu kierowców. Rozważasz zakup auta właśnie z takim napędem? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł. Omawiamy wady i zalety silnika hybrydowego!

Czym jest i jak działa napęd hybrydowy?

Silnik hybrydowy to złożony układ napędowy łączący w sobie dwa rodzaje zasilania do poruszania jednego pojazdu – konwencjonalny silnik spalinowy i wspierający jego pracę silnik elektryczny. W zależności od konkretnego pojazdu i sposobu jego wykorzystania, napędy te mogą pracować równocześnie lub na przemian.

Obecnie na rynku dostępne są trzy główne rodzaje silników hybrydowych: miękkie hybrydy (MHEV), pełne hybrydy (HEV) oraz hybrydy plug-in (PHEV).

Główne zalety silnika hybrydowego

Połączenie w jednym układzie dwóch typów silników niesie ze sobą określone korzyści. Główne zalety silnika hybrydowego to przede wszystkim:

  • Niższe zużycie paliwa – w porównaniu do pojazdu z napędem spalinowym o zbliżonych gabarytach i mocy silnika, hybryda pozwala na uzyskanie niskiego spalania w przypadku jazdy po mieście i na krótkich dystansach. Oszczędności zależne będą jednak od rodzaju zastosowanego napędu hybrydowego, a ponadto samego stylu jazdy.
  • Odzysk energii z hamowania – rekuperacja, to proces, dzięki któremu auta z silnikiem hybrydowym są w stanie odzyskać część energii mechanicznej z hamowania, przekształcić ją w energię elektryczną, a następnie przeznaczyć do ponownego wykorzystania.
  • Niższa awaryjność i dłuższa żywotność – przede wszystkim układu hamulcowego oraz takich podzespołów jak klocki i tarcze hamulcowe.
  • Wysoki komfort jazdy – połączenie w układzie napędowym jednostki spalinowej i elektrycznej zapewnia cichą i płynną jazdę oraz brak szarpania przy wciskaniu sprzęgła.
  • Większa moc i dynamika – wsparcie klasycznej jednostki spalinowej silnikiem elektrycznym przekłada się na poprawę osiągów w zakresie bardziej dynamicznego przyspieszenia i wyższej mocy maksymalnej.
  • Większy zasięg – porównaniu do pojazdów wyposażonych wyłącznie w napęd elektryczny, samochody z silnikiem hybrydowym są w stanie bez problemu kontynuować jazdę w razie rozładowania akumulatora, przełączając się w pełni na napęd spalinowy.
  • Dłuższa gwarancja – auta hybrydowe są zwykle objęte przez producentów znacznie dłuższym okresem gwarancyjnym.
  • Ekologia – w porównaniu do standardowego auta spalinowego, samochód z silnikiem hybrydowym generuje nie tylko mniej hałasu, ale też szkodliwych substancji, co przyczyna się do mniejszego obciążenia atmosfery, a tym samym lepszej ochrony środowiska.

 Poznaj ofertę skupu samochodów w Tychach i auto złomu Tychy.

Jakie są wady silnika hybrydowego?

Choć silnik hybrydowy ma wiele zalet, nie jest pozbawiony wad. Z czym należy się liczyć, decydując się na zakup samochodu z takim napędem?

  • Wyższa cena samochodu – auta wyposażone w silnik hybrydowy (zwłaszcza modele plug-in) odznaczają się zdecydowanie bardziej skomplikowanym układem napędowym, przez co są z reguły droższe o kilkanaście procent od klasycznych modeli o zbliżonych parametrach.
  • Wyższa cena części zamiennych – choć zaletą aut z silnikiem hybrydowym jest niższa awaryjność niektórych podzespołów, tak w momencie wystąpienia konieczności ich wymiany, trzeba zwykle ponieść spore koszty. Utrudnieniem może być także ograniczona dostępność takich części.
  • Wysokie spalanie poza miastem – o ile samochód hybrydowy umożliwia oszczędną jazdę po mieście, tak na autostradzie czy innych drogach szybkiego ruchu trudno o uzyskanie nim niskiego spalania – wraz ze wzrostem prędkości spada bowiem częstotliwość wykorzystania elektrycznej jednostki napędowej na rzecz spalinowej.
  • Duży ciężar pojazdu – dołożenie akumulatorów w samochodzie hybrydowym znacząco podnosi jego masę własną, co może przekładać się niekorzystnie na stabilność takiego pojazdu podczas pokonywania zakrętów.
  • Mniejszy bagażnik – zastosowanie dodatkowych akumulatorów w układzie napędowym zabiera miejsce, co zwykle znajduje odbicie w zmniejszonej przestrzeni bagażowej.

Czy warto kupić auto z silnikiem hybrydowym? Jak widzisz, rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy. Tak naprawdę wiele zależy od tego, czego oczekujesz od samochodu i w jaki sposób będziesz z niego korzystać. Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu porównaniu wad i zalet silnika hybrydowego podjęcie ostatecznej decyzji będzie o wiele łatwiejsze, a sam zakup – w pełni trafiony!

Zobacz też

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE