Usuwanie naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby – jak to zrobić?

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Blog > Usuwanie naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby – jak to zrobić?

Usuwanie naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby – jak to zrobić?

29 marca, 2024 / 124 / Blog, Porady
Usuwanie naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby jak to zrobić
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Zakup używanego samochodu wiąże się z koniecznością zdjęcia starej identyfikacji. Wielu kierowców długo męczy się z pozostałościami kleju czy nawet resztkami folii. Wyjaśniamy, jak ułatwić sobie usuwanie naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby!

Naklejka rejestracyjna a przepisy

Do niedawna naklejenie naklejki rejestracyjnej wydawanej w urzędzie wraz z rejestracją i dokumentami było obowiązkowe (od 2002 roku), a właściciele pojazdu, którzy o tym zapomnieli, narażali się na karę pieniężną czy nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. W przypadku uszkodzenia czy zmniejszenia widoczności takiego emblematu konieczne było też wyrobienie jego kopii.

Od 4 września 2022 przepisy się zmieniły, a taką formę identyfikacji przestano wydawać. Z tego względu kierowcy mogą w każdej chwili zdjąć taką nalepkę. Jest to szczególnie wskazane, gdy kupi się używany pojazd (wtedy po zmianie rejestracji na szybie znajdowałaby się naklejka ze starymi oznaczeniami).

Niestety, usunięcie naklejki jest dość trudne – mogą pojawić się problemy z zerwaniem folii w całości (drobniejsze fragmenty jeszcze trudniej jest złapać), a po zabiegu zawsze pozostają uporczywe, lepkie i wyjątkowo nieestetyczne ślady kleju. Jest tak nie bez powodu – do oznaczeń tego typu stosowano specjalne mocowanie, które miało utrudniać zacieranie śladów np. po kradzieży pojazdów.

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną?

Nie masz pojęcia, jak usunąć naklejkę rejestracyjną? Nie musisz specjalnie udawać się do warsztatu – na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by zdjąć ją samodzielnie, z wykorzystaniem ogólnodostępnych środków i narzędzi.

Popularnym rozwiązaniem jest nagrzanie emblematu, np. z pomocą suszarki do włosów. Strumień ciepłego powietrza należy skierować na szybę zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Przy tym można już podważyć lekko róg żyletką czy paznokciem. Trzeba jednak uważać na to, by nie zarysować szkła, a także nie należy przeprowadzać takiego zabiegu na wyziębionej szybie – może pęknąć.

Jeśli nie ma się suszarki albo nie chce się z niej korzystać, alternatywą jest użycie samej żyletki lub innego ostrego narzędzia. Przy tym trzeba jednak zachować ostrożność, by nie uszkodzić podłoża ani się nie zranić. Jest to też niezwykle czasochłonna i pracochłonna metoda.

Zobacz auto skup w Rudzie Śląskiej i poznaj skup aut Tychy.

W jaki sposób skutecznie usunąć pozostałości po naklejce rejestracyjnej?

Niezależnie od tego, jaki sposób się zastosuje, zwykle po naklejce zostają mocno widoczne ślady kleju. Z nimi najlepiej poradzi sobie rozpuszczalnik, np. benzyna ekstrakcyjna albo denaturat. Jeśli nie ma się takich środków chemicznych, można najpierw spróbować ze zwykłym zmywaczem do paznokci.

Podczas ścierania kleju trzeba uważać na to, by nie wdychać oparów używanych preparatów. Zalecane jest też założenie rękawiczek ochronnych. Najlepiej pracować na świeżym powietrzu albo w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Po wszystkim wystarczy dokładnie umyć całą powierzchnię płynem do szyb. Usunięcie naklejki rejestracyjnej jest o wiele łatwiejsze, gdy ma się potrzebne narzędzia i środki. Nie trać czasu na zmaganie się z folią i silnym klejem – zastosuj jedną ze sprawdzonych metod.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE