Używany samochód elektryczny. Na co zwrócić uwagę?

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Blog > Używany samochód elektryczny. Na co zwrócić uwagę?

Używany samochód elektryczny. Na co zwrócić uwagę?

12 stycznia, 2024 / 92 / Blog, Porady
używany samochód elektryczny na co zwrócić uwagę
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Pojazdy z napędem elektrycznym w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności. Póki co uchodzą jednak za dość drogie. Z tego względu wiele osób korzysta z ofert na rynku wtórnym. Chciałbyś kupić używany samochód elektryczny? Dowiedz się, co powinieneś sprawdzić, zanim zdecydujesz się na konkretne auto!

Dlaczego warto kupić używany samochód elektryczny?

Posiadanie samochodu elektrycznego ma wiele korzyści. Przede wszystkim, ceni się je za niskie koszty eksploatacji. Do tego dochodzi jeszcze wiele innych plusów, takich jak m.in. względy ekologiczne (brak emisji spalin), możliwość korzystania ze specjalnych przywilejów (np. darmowe parkowanie w miastach) czy wygoda (m.in. ciekawe udogodnienia, komfort jazdy, łatwa obsługa).

Średnie ceny samochodów elektrycznych i spalinowych dopiero zaczynają się zrównywać – dotychczas ekologiczne warianty były zdecydowanie droższe. Wiele osób mimo wszystko woli znaleźć pojazd na rynku wtórnym, by dodatkowo zaoszczędzić.

Zakup używanego auta elektrycznego nie jest w żaden sposób bardziej ryzykowny niż w przypadku modelu spalinowego. Najważniejsze jest, by dokładnie sprawdzić go przed podpisaniem umowy – naprawy bywają kosztowne.

Sprawdź ofertę auto skupu w Tychach.

Jak sprawdzić taki samochód?

Niezależnie od tego, jaki napęd ma mieć kupowany samochód używany, konieczne są dokładne oględziny. Ważne jest sprawdzenie historii pojazdu oraz jego ogólnej sprawności technicznej. Najlepiej jest udać się do serwisu – elektryki są mało awaryjne, ale usterki są dość trudne i kosztowne w usunięciu. Za taką wizytę trzeba zapłacić, ale jest to najbardziej rozsądne.

Przede wszystkim warto podłączyć go do komputera, w celu sprawdzenia ewentualnych błędów. Szczególnie niepokojące powinny być informacje o zawilgoceniu instalacji elektrycznej czy przegrzewających się ogniwach.

Oczywiście ważny jest też przebieg. Zgodnie z unijnymi przepisami producenci samochodów elektrycznych udzielają ośmioletniej gwarancji na akumulator, ale jeśli w tym czasie przejedzie się maksymalnie do 160 tys. km. Trzeba upewnić się, które elementy są objęte jeszcze gwarancją i czy zostanie ona przepisana na nowego właściciela.

Skorzystaj z auto złom Tychy.

Kolejną istotną kwestią są ogniwa baterii, które z każdym rokiem tracą ok. 2% sprawności. Ich stan w dużej mierze zależy od nawyków poprzedniego kierowcy, np. sposobu/częstotliwości ładowania i stylu jazdy. Brak stosowania się do pewnych zasad (np. częste dopuszczanie do całkowitego rozładowania czy bardzo dynamiczna jazda) mogą doprowadzić do szybszego zmniejszenia wydajności baterii.

Na pewno warto sprawdzić również takie elementy, jak:

  • przewody, wtyczki i gniazda,
  • tryby oszczędzania baterii i odzysku energii,
  • tempo spadku naładowania baterii,
  • układ hamulcowy,
  • przewidywany zasięg na jednym pełnym ładowaniu,
  • temperaturę baterii w trakcie jazdy (także bardziej dynamicznej),
  • odporność układu elektrycznego na wilgoć.

Używany samochód elektryczny może być świetną okazją, ale tylko wtedy, gdy trafisz na uczciwego sprzedawcę oferującego pojazd w dobrym stanie. Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu auta oraz umów się na wizytę w serwisie!

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE