Zielona strefa w Warszawie

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Blog > Zielona strefa w Warszawie

Zielona strefa w Warszawie

5 lutego, 2025 / 38 / Blog, Porady
Zielona strefa w Warszawie
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Strefa Czystego Transportu w Warszawie to element strategii mającej na celu poprawę jakości powietrza w stolicy. To pierwszy tego typu obszar w kraju – co sprawia, że rodzi on wiele pytań. Gdzie są zielone strefy w Warszawie? Jakie auta mogą do nich wjechać? Sprawdź najważniejsze informacje.

Co to jest Strefa Czystego Transportu w Warszawie?

Warszawska Strefa Czystego Transportu (w skrócie SCT), określana potocznie jako Zielona Strefa w Warszawie, to wydzielony w granicach miasta obszar, w obrębie którego poruszać się mogą wyłącznie pojazdy spełniające określone wymagania i normy w zakresie emisji spalin. Celem SCT jest redukcja zanieczyszczenia powietrza i poprawa jego jakości. Projekt został rozłożony na pięć etapów, a jego pełne wdrożenie przewidziane jest na rok 2032. Za niedostosowanie się do przepisów i nieuprawniony wjazd do zielonej strefy przewidziana jest grzywna w wysokości 500 zł.

Gdzie są zielone strefy w Warszawie?

Strefa Czystego Transportu w Warszawie obowiązuje na terenie całego Śródmieścia oraz częściowo w dzielnicach centralnych. Jej obszar jest zbieżny z głównymi drogami i liniami kolejowymi.

Granica zielonej strefy wyznaczona została zgodnie z biegiem Alei Prymasa Tysiąclecia – od Alej Jerozolimskich do styku z linią kolejową nr 20 w rejonie ul. Czorsztyńskiej; linii kolejowych nr 20, 501, 9 i 7 (od ul. Czorsztyńskiej, przez stacje i przystanki kolejowe: Warszawa Koło, Warszawa Powązki, Warszawa Gdańska, Warszawa Zoo, Warszawa Targówek do ul. Wiatracznej); ulicy Wiatracznej; Alei Stanów Zjednoczonych; Mostu Łazienkowskiego; Alei Armii Ludowej; ulicy Wawelskiej; ulicy Kopińskiej – od ul. Wawelskiej do ulicy ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały”; ulicy ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały”; Alej Jerozolimskich – od ul. ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały” do alei Prymasa Tysiąclecia.

Obszar Strefy Czystego Transportu obejmuje na chwilę obecną 37 km2 miasta, co stanowi ok. 7% jego całkowitej powierzchni.

Granice zielonej strefy w Warszawie wyznaczają znaki informacyjne:

  • znak D-54 „strefa czystego transportu”
  • znak D-55 „koniec strefy czystego transportu”

Zobacz ofertę auto skupu w Tychach oraz auto złomu w Tychach.

Jakie auta mogą wjechać do Zielonej Strefy?

Do strefy czystego transportu wjechać mogą pojazdy spełniające określone normy emisji spalin na danym etapie wdrożenia SCT. Tak zwane normy Euro powiązane są bezpośrednio z datą produkcji pojazdów.

W etapie pierwszym, obowiązującym do końca roku 2025, większość pojazdów może bez problemu poruszać się w granicach zielonej strefy, bez konieczności posiadania jakiejkolwiek naklejki czy wypełniania wniosku.

Należy dodać, że nie ma tu znaczenia rodzaj zastosowanego napędu – do zielonej strefy mogą wjechać zarówno w pełni elektryczne samochody i hybrydy, jak również pojazdy benzynowe, diesle czy zasilane LPG. Uprawnione do wjazdu są także motocykle, quady i skutery.

Jakie samochody nie wjadą Warszawy?

W pierwszym etapie zakaz wjazdu dotyczy wyłącznie najstarszych pojazdów, które nie spełniają normy Euro 2. Mowa tu o samochodach osobowych, pojazdach ciężarowych i autobusach wyprodukowanych nie wcześniej niż:

  • w roku 1997 – w przypadku pojazdów z silnikiem benzynowym (w tym LPG)
  • w roku 2005 – w przypadku pojazdów z silnikiem diesla (w tym LPG)

Kto jest zwolniony z zielonej strefy?

Od zasad tych przewidziane są wyjątki dla określonych grup. Wyłącznie z przepisów SCT dotyczy przede wszystkim:

  • mieszkańców – pod warunkiem zameldowania i rozliczania podatków w Warszawie
  • firm – pod warunkiem rozliczania podatków w Warszawie
  • seniorów – pod warunkiem ukończonego 70 roku życia
  • osób niepełnosprawnych
  • właścicieli pojazdów zabytkowych i historycznych

Wyłączeniem spod wymogów strefy czystego transportu są także przypadki losowe – z takiej opcji skorzystać można jedynak maksymalnie przez 4 dni w ciągu całego roku.

Kto musi mieć zieloną naklejkę?

Zielona nalepka nie jest potrzebna, jeśli samochód spełnia wymogi Euro wyznaczone na danym etapie wdrażania SCT. Jeśli natomiast pojazd nie spełnia określonych wymogów, lecz objęty jest wyłączeniem z przepisów, kierowca zobowiązany jest do umieszczenia zielonej naklejki na przedniej szybie auta. Z obowiązku posiadania zielonej nalepki wyłączone są pojazdy służb i ratunkowe, pojazdy specjalne, autobusy szkolne oraz pojazdy, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne.

Zobacz też

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE