Złomowanie pojazdu bez ważnego OC

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Blog > Złomowanie pojazdu bez ważnego OC

Złomowanie pojazdu bez ważnego OC

21 kwietnia, 2023 / 156 / Blog
Złomowanie pojazdu bez ważnego OC
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Posiadasz samochód, z którego już dawno nie korzystasz? Jeśli nie nadaje się do sprzedaży, najrozsądniej będzie oddać je na złom. Nie przedłużyłeś ubezpieczenia, ponieważ myślałeś, że nie musisz tego robić lub po prostu o tym zapomniałeś? Dowiedz się, co powinieneś zrobić. Wyjaśniamy, jak przebiega złomowanie pojazdu bez ważnego OC!

Kiedy warto zezłomować pojazd?

Zezłomowanie starego samochodu w wielu przypadkach jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Pozwala pozbyć się problemu, ponieważ często taki pojazd tylko zajmuje miejsce w garażu czy na posesji. Warto zdecydować się na taki krok, kiedy auto:

 • od dawna stoi nieużywane – nie chce się już w nie inwestować i/lub nie opłaca się go naprawiać,
 • po wypadku jest w takim stanie, że towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdziło szkodę całkowitą – koszty naprawy przewyższają jego wartość,
 • jest w bardzo złym stanie technicznym – stanowi zagrożenie dla jego właściciela i innych uczestników ruchu drogowego,
 • nie nadaje się do sprzedaży – przez zły stan.

Zgodnie z przepisami nawet nieużywane auto musi być ubezpieczone – nie ma znaczenia, w jakim jest stanie. Jeśli się go nie wyrejestruje albo sprzeda, konieczna jest polisa OC. Nie chcesz niepotrzebnie płacić za nieużywany pojazd? Lepiej się pospiesz. W roku 2023 kara za przerwa w ubezpieczeniu dla posiadacza samochodu osobowego wynosi:

 • Do 3 dni – 1 400 zł,
 • Od 4 do 14 dni – 3 490 zł,
 • Powyżej 14 dni – 6 980 zł.

Nie ma co liczyć na to, że skoro nie jeździ się autem, uniknie się kontroli. Współcześnie baza kierowców UFG regularnie jest skanowana przez specjalny algorytm, czyli przez tzw. wirtualnego policjanta, który losowo sprawdza ważność ubezpieczenia zarejestrowanych pojazdów. Chcesz zezłomować samochód? Zobacz ofertę auto złom Tychy.

Czy można zezłomować pojazd bez ważnego OC?

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie przedłużyło się polisy OC? W teorii można najpierw wyrejestrować pojazd, a dopiero następnie go zezłomować. Jest to jednak niezgodne z prawem – kolejność powinna być odwrotna.

Warto też pamiętać o tym, że brak OC to nie to samo, co nieopłacone OC. W wielu przypadkach umowa przedłuża się samoczynnie, jeśli kierowca jej nie rozwiąże. Kiedy posiada się polisę, ale nie uregulowało się składki, wystarczy wykonać odpowiednią wpłatę (zazwyczaj z naliczonymi odsetkami). W większości przypadków kwota ta będzie mniejsza niż kara nakładana przez UFG.

W uzasadnionych przypadkach kierowcy, którzy rzeczywiście nie mają polisy OC, mogą ubiegać się o umorzenie kary (lub rozłożenie jej na raty) składając specjalny wniosek. Jest to możliwe np. w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej i życiowej.

Złomowanie pojazdu bez ważnego OC – jak to zrobić?

Jak krok po kroku wygląda złomowanie pojazdu bez ważnego OC? Jeśli chcesz postępować zgodnie z przepisami, przygotuj się na dodatkowe płatności. Przy wyrejestrowaniu brak polisy i tak zostanie wykryty. Co powinieneś zrobić?

 1. Ureguluj karę UFG lub opłać polisę OC.
 2. Przygotuj dokumenty potrzebne do zezłomowania samochodu (dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód osobisty, umowę kupna-sprzedaży, wpis do ewidencji działalności gospodarczej, jeśli samochód jest zarejestrowany na firmę).
 3. Wybierz stację demontażu z pozwoleniem na działalność od Marszałka Województwa.
 4. Sprawdź, czy firma oferuje transport pojazdu.
 5. Po zezłomowaniu odbierz dokumenty: zaświadczenie o przyjęciu auta na złom, a także unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych.
 6. Wyrejestruj pojazd w ciągu 30 dni w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania.
 7. Jeśli przedłużyłeś polisę tylko po to, by uniknąć kary, możesz złożyć w swojej ubezpieczalni wniosek o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony.

Pamiętaj, że nawet jeśli zdecydujesz się sprzedać wrak do skupu, kara za brak OC i tak zostanie prędzej czy później wykryta i naliczona.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE