Zmiany dla kierowców od 1 lipca 2023

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Porady > Zmiany dla kierowców od 1 lipca 2023

Zmiany dla kierowców od 1 lipca 2023

30 czerwca, 2023 / 131 / Porady
Zmiany dla kierowców od 1 lipca 2023
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Z początkiem lipca w życie weszły nowe przepisy ruchu drogowego. Nowelizacja ustawy wprowadza pewne ograniczenia, ale też udogodnienia. O czym trzeba pamiętać i na co zwrócić uwagę? Omawiamy zmiany dla kierowców od 1 lipca 2023!

Darmowe państwowe autostrady

Od 1 lipca 2023 r. kierowcy nie muszą płacić za przejazd pojazdem o masie do 3,5 tony na autostradach A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica. Nowe przepisy uniemożliwiają także wprowadzenie opłat na pozostałych autostradach zarządzanych przez GDDKiA, które są aktualnie bezpłatne (w tym na dopiero budowanych odcinkach).

Przejechanie odcinkiem autostrady A2 (Konin – Stryków) dotychczas kosztowało 9,90 zł, a odcinka autostrady A4 (Wrocław – Gliwice) wiązało się z kosztem wysokości 16,20 zł.

W przypadku autobusów oraz pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej powyżej 3,5 tony opłaty pozostają bez zmian.

Zakaz wyprzedzania się ciężarówek na trasach szybkiego ruchu

Od 1 lipca 2023 r. zgodnie z nowymi przepisami pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony nie mogą wyprzedzać innych pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony na autostradach oraz drogach ekspresowych z dwoma pasami ruchu. W ten sposób ograniczone ma być zjawisko wyprzedzania się tirów nazywane „wyścigami słoni”, przez co wzrośnie bezpieczeństwo na drodze.

Wyjątkiem są sytuacje, w której wyprzedzany pojazd porusza się ze znacznie mniejszą prędkością od dopuszczalnej (10 km/h różnicy). Zakaz nie dotyczy też pojazdów wykonujących na drodze prace remontowe, modernizacyjne lub porządkowe.

Nieprzestrzeganie przepisów grozi mandatem w wysokości 1000 zł. Jeśli ponownie popełni się to samo wykroczenie w ciągu 2 lat, kara wzrośnie dwukrotnie i wyniesie 2000 zł.

Zobacz, jak funkcjonuje auto skup Tychy oraz auto złom Tychy.

Zniesienie opłaty ewidencyjnej

Od 1 lipca 2023 r. zniesiona zostaje opłata ewidencyjna za m.in.:

  • rejestrację pojazdu,
  • wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic,
  • przeprowadzenie badania technicznego pojazdu,
  • odczyt stanu drogomierza pojazdu po wymianie.

W zależności od opłaty, po zmianach można zaoszczędzić ok. 0,5-1 zł.

Podwyżka kar za brak ubezpieczenia OC

Od 1 lipca 2023 podniesione zostają kary za brak ważnego ubezpieczenia OC. Kierowca bez polisy, będący właścicielem samochodu osobowego, musi liczyć się z następującymi konsekwencjami:

  • brak OC od 1 do 3 dni – 1440 zł (było 1369 zł);
  • brak OC od 4 do 14 dni – 3600 zł (było 3 490 zł);
  • brak OC powyżej 14 dni – 7200 zł (było 6980 zł).

Uwaga! Zmiany w punktach karnych od 17 września 2023

Od jakiegoś czasu wiadomo było, że mają zmienić się zasady dotyczące naliczania punktów karnych. Wbrew plotkom nie nastąpiło to od 1 lipca – przepisy wejdą w życie dopiero 17 września 2023 r.

Zgodnie z nowelizacją ulegnie skróceniu termin ważności punktów utrzymanych w ciągu ostatnich dwóch lat, a także mają powrócić testy redukujące – odpłatne szkolenia, które pozwalają raz na pół roku zmniejszyć liczbę punktów o sześć (opcja dostępna dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy od przynajmniej roku).

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE