Co zrobić z nieużywanym samochodem?

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Blog > Co zrobić z nieużywanym samochodem?

Co zrobić z nieużywanym samochodem?

7 listopada, 2024 / 81 / Blog, Porady
Co zrobić z nieużywanym samochodem
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Nieużywany samochód nierzadko jest utrapieniem – zajmuje miejsce w garażu lub na posesji i generuje koszty (np. obowiązkowe OC). Co zatem można zrobić? W zależności od jego stanu i wartości, można go sprzedać kolejnemu właścicielowi, sprzedać na skup lub zezłomować. Kiedy na jaką opcję się zdecydować? Jakie kroki podjąć, gdy oddasz auto na skup? Podpowiadamy!

Wycena pojazdu

Wycena pojazdu jest procesem określenia jego wartości rynkowej. Wpływ na nią ma wiele czynników:

  • marka i model – popularne samochody mają wyższą wartość rynkową i lepiej trzymają cenę;
  • rok produkcji – starsze auta mają niższą wartość, jednak klasyki, oldtimery czy youngtimery mogą zwiększać swoją wartość z wiekiem;
  • przebieg – im niższy, tym wyższa wartość pojazdu;
  • stan wizualny – uszkodzenia mechaniczne, stan lakieru, wnętrze i ogólne zużycie mają duży wpływ na wartość auta;
  • stan techniczny – sprawne i jeżdżące auta, które nie wymagają napraw „na start” są chętniej kupowane i mają lepszą cenę.

W wycenie pojazdu może pomóc sprawdzenie średnich cen aut na portalach ogłoszeniowych z samochodami lub skontaktowanie się ze specjalistą, który rzetelnie oszacuje wartość rynkową samochodu.

Zobacz możliwości auto skupu w Rudzie Śląskiej oraz skupu aut w Tychach.

Sprzedaż auta nowemu właścicielowi

Popularnym rozwiązaniem w przypadku sprawnych aut jest odsprzedaż kolejnemu właścicielowi. Niekiedy auto wymaga napraw, innym razem nie trzeba w nie w ogóle inwestować. Kupcy znajdują się na każdy typ pojazdu, a na powodzenie transakcji ma wpływ przede wszystkim odpowiednie wycenienie pojazdu. Oczywiście warto też zadbać o to, aby auto dobrze prezentowało się wizualnie, a ogłoszenie było maksymalnie szczegółowe (opis, zdjęcia).

Sprzedaż odbywa się na podstawie umowy kupna-sprzedaży, w której znajdą się dane właściciela (lub właścicieli) i kupującego, dane auta oraz uzgodniona cena. Umowę podpisują obie strony. Sprzedaż auta należy zgłosić w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od daty transakcji oraz w firmie ubezpieczeniowej.

Sprzedaż pojazdu na skupie

Sprzedaż samochodu do skupu to szybki i wygodny sposób na pozbycie się pojazdu – szczególnie, jeśli ma już swoje lata, jest uszkodzony albo gdy po prostu chcesz go sprzedać z uwagi na brak czasu na sprzedaż we własnym zakresie (tworzenie ogłoszenia, spotykanie się z potencjalnymi kupcami, odbieranie licznych telefonów). Zalet sprzedaży do skupu jest sporo:

  • szybkość – transakcja jest zazwyczaj realizowana od ręki, a od wyceny do otrzymania pieniędzy zwykle nie mija więcej niż doba;
  • bezproblemowy proces – skupy zajmują się formalnościami, nierzadko też pomagają np. w wyrejestrowaniu pojazdu;
  • przyjmowanie aut w każdym stanie – skupy nie przyjmują wyłącznie pojazdów sprawnych, ale często akceptują również samochody uszkodzone, powypadkowe, niesprawne, które mogłoby być trudno sprzedać prywatnemu kupcowi;
  • sprzedaż z odbiorem – sporo skupów pojazdów oferuje usługę odbioru pojazdu od klienta (czasem również bezpłatnie), co jest bardzo wygodne w przypadku niesprawnych aut.

Złomowanie samochodu

Złomowanie auta jest procesem demontażu pojazdu, który umożliwia jego legalne wycofanie z eksploatacji, czyli wyrejestrowanie. Sprawdza się w przypadku starych, niesprawnych, powypadkowych czy uszkodzonych aut. Jeśli chcemy pojazd zezłomować, musimy je oddać do legalnej Stacji Demontażu Pojazdów, która posiada uprawnienia i wydaje zaświadczenie o demontażu pojazdu.

Aby samochód został przyjęty, należy mieć ze sobą dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli istnieje), tablice rejestracyjne, polisę OC oraz dokument tożsamości. Stacja demontażu przeprowadza oględziny pojazdu i weryfikuje, czy waga zgadza się z dokumentami (czy nie zostały wymontowane kluczowe części), a po przyjęciu pojazdu do złomowania wydaje zaświadczenie o przeprowadzonym demontażu.

Z uzyskanym zaświadczeniem o demontażu i tablicami rejestracyjnymi należy zgłosić się do wydziału komunikacji i wyrejestrować pojazd w ciągu 30 dni. Kasację auta trzeba również zgłosić ubezpieczycielowi samochodu. W zależności od masy samochodu, stacja demontażu może wypłacić symboliczną kwotę za wrak (cena zależy od wagi pojazdu i aktualnych cen złomu).

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE