Kiedy naprawa samochodu przestaje być opłacalna?

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Porady > Kiedy naprawa samochodu przestaje być opłacalna?

Kiedy naprawa samochodu przestaje być opłacalna?

25 sierpnia, 2023 / 166 / Porady
kiedy naprawa samochodu przestaje być opłacalna
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Doszło do wypadku albo awarii, przez co Twój pojazd stał się niesprawny? W niektórych przypadkach wyprawa do warsztatu nie będzie rozsądnym rozwiązaniem. Podpowiadamy jak ocenić, kiedy naprawa samochodu przestaje być opłacalna!

Kiedy naprawa samochodu się nie opłaca?

Koszty związane z naprawą samochodu bywają bardzo duże, dlatego zanim umówi się termin u mechanika, dobrze jest zorientować się, ile trzeba zapłacić za przywrócenie auta do sprawności. Jeśli szacowana kwota przekroczy wartość auta i/lub będzie zbliżona do ceny rynkowej sprawnego auta (używanego lub nowego o niższym standardzie), lepiej będzie się po prostu poddać.

Oczywiście nie jest to jedyny możliwy warunek. Przede wszystkim znaczenie mają stan i wiek pojazdu, ponieważ to od tego zależy, jak długo będzie mógł on jeszcze posłużyć Ci po naprawie oraz czy później możliwe będzie korzystne odsprzedanie go na rynku wtórnym. Może się bowiem okazać, że nawet jeśli koszty naprawy nie będą zdecydowanie za wysokie, mimo wszystko nadal nie warto inwestować tak dużo pieniędzy w samochód, który wkrótce i tak będzie bezużyteczny, nie będzie miał prawie żadnej wartości albo będzie tylko generował kolejne wydatki.

Nie bez znaczenia jest też czas naprawy auta. Pojazd jest Ci potrzebny na co dzień, np. ze względu na wykonywany zawód, a samochód musiałby zostać u mechanika wiele tygodni? W takiej sytuacji często w ogólnym rozrachunku rozsądniej po prostu sprzedać wrak i kupić nowe auto.

Na co zwrócić uwagę, zanim podejmie się ostateczną decyzję?

Podejmując decyzję o samochodu auta należy wykonać dokładne obliczenia, biorąc pod uwagę kilka kwestii. Szczególnie istotne są takie czynniki, jak:

  • wiek samochodu – im straszy pojazd, tym większe ryzyko, że trudniej będzie znaleźć odpowiednie części zamienne; po dużej ingerencji auto tym bardziej jest narażone na kolejne awarie, a co więcej, w trakcie mogą też zostać wykryte inne nieprawidłowości, co zwiększy ogólny koszt naprawy;
  • stan auta – przed wypadkiem/awarią samochód sprawiał już jakieś problemy? W tym momencie jego stan tym bardziej się pogorszył. Wizyty u mechanika prawdopodobnie będą konieczne coraz częściej, co na dłuższą metę przyczyni się do jeszcze większych wydatków;
  • wykorzystanie auta – jeśli rzadko korzystasz z auta, a naprawa ma być kosztowna, być może nie ma sensu wydawać tyle pieniędzy na ten cel. Zastanów się nad tym, czy dałbyś radę żyć bez pojazdu na co dzień. Przejście na komunikację miejską, rower czy np. dojazdy do pracy z kolegami to oszczędne, a do tego ekologiczne rozwiązania;
  • wartość kolekcjonerska albo sentymentalna – w niektórych przypadkach koszty naprawy mogą być wysokie, ale ze względów na wartość kolekcjonerską (np. rzadki model, zabytek) lub sentymentalną szkoda byłoby pozbywać się pojazdu.

Co zrobić, gdy nie opłaca się naprawiać auta?

Kiedy po przeanalizowaniu sytuacji okaże się, że rzeczywiście naprawa auta byłaby nieopłacalna, masz do wyboru kilka opcji. Jeśli nie chcesz niepotrzebnie płacić ubezpieczenia, musisz coś zrobić z niesprawnym pojazdem. Pamiętaj, że nawet kiedy nie korzystasz z auta i jest ono niesprawne, musi być ubezpieczone (chyba, że je wyrejestrujesz i oddasz do zezłomowania).

W zależności od stanu samochodu, możesz sprzedać go osobie prywatnej albo rozłożyć go na części, by je spieniężyć. Kiedy jednak nie masz czasu na to, by się szukać kupców, najwygodniejszym i najszybszym wyjściem będzie oddanie pojazdu do skupu. W przypadku poważnego uszkodzenia czy wyjątkowo złego stanu, najlepiej będzie go po prostu zezłomować. We wszystkich tych przypadkach da się odzyskać część pieniędzy, które można przeznaczyć na zakup nowego auta.

Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej albo po prostu nie chcesz narażać się na duże wydatki, pozbądź się problemu. Nie masz czasu na przygotowywanie ogłoszeń i spotkania z kupcami? Potrzebujesz gotówki od ręki? Skorzystaj z usług auto skupu w Tychach.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE