Na czym polega działalność stacji demontażu pojazdów?
Działalność stacji demontażu pojazdów polega na profesjonalnej rozbiórce i późniejszej utylizacji auta, które nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Dowiedz się więcej na temat działalności stacji demontażu pojazdów, a także poznaj wskazówki – jak wybrać najlepszy punkt oraz jakie formalności obowiązują właściciela pojazdu.
Legalna stacja demontażu pojazdów – najważniejsze informacje
Procedura demontażu pojazdów odbywa się w sposób zgodny z przepisami ochrony środowiska i zasadami gospodarki odpadami. W związku z tym może być przeprowadzona wyłącznie na legalnej stacji demontażu pojazdów, która dysponuje zgodą administracyjną od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz lokalnych władz (marszałka województwa, starosty). Zezwolenie obejmuje prawo do prowadzenia stacji demontażu oraz gospodarki odpadami, a także zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Stacje demontażu są kluczowym elementem w systemie gospodarowania odpadami, a ich działalność przyczynia się do redukcji zużycia surowców pierwotnych oraz ograniczenia gromadzenia odpadów na składowiskach. Pracownicy stacji muszą mieć odpowiednie kwalifikacje i przejść specjalistyczne szkolenia z zakresu demontażu pojazdów oraz gospodarowania materiałami niebezpiecznymi.
Zobacz ofertę skupu samochodów w Rudzie Śląskiej i odwiedź auto skup w Tychach.
Czym zajmuje się stacja demontażu pojazdów?
- Przyjmowanie pojazdów – stacja demontażu pojazdów przyjmuje pojazdy przeznaczone do wycofania z eksploatacji (zarówno auta osobowe, jak i auta ciężarowe, motocykle, busy czy autobusy)
- Demontaż pojazdów – wspomniane wyżej pojazdy są rozbierane na poszczególne części, które sortuje się wg ich przydatności do recyklingu, ponownego użycia lub utylizacji
- Odzysk surowców – po segregacji specjaliści dzielą surowce wg kategorii (np. stal, aluminium, szkło, guma, tworzywa sztuczne) i przekazują do dalszego przetwarzania
- Pozbywanie się materiałów niebezpiecznych – stacje demontażu pojazdów mają również za zadanie usuwanie substancji oraz części, które stanowią zagrożenie dla środowiska (m.in. płyny chłodnicze, oleje, akumulatory)
- Zarządzanie odzyskanymi częściami – stacje demontażu pojazdów często oferują usługę sprzedaży odzyskanych, sprawnych części (np. zderzaki, reflektory, felgi).
- Wystawianie zaświadczeń – jest ono niezbędne do formalnego wyrejestrowania pojazdu, stąd też obowiązek jego wystawienia dla właściciela pojazdu spoczywa na stacji demontażu pojazdów
Formalności podczas demontażu pojazdów
Po wyborze legalnej stacji demontażu pojazdów należy skompletować dokumenty. Niezbędne będą:
- dowód rejestracyjny pojazdu
- karta pojazdu (jeśli była wydana)
- dowód osobisty lub inny dokument tożsamości
- umowa kupna-sprzedaży lub inny dokument własności
- w przypadku współwłaścicieli pojazdu – należy dostarczyć także pełnomocnictwo od pozostałych współwłaścicieli
Dodatkowo należy wziąć ze sobą tablice rejestracyjne, które zdaje się w stacji demontażu pojazdów. Po weryfikacji i przyjęciu pojazdu, podpisuje się dokumenty przekazania pojazdu do demontażu (właściciel zrzeka się w nich przekazanie pojazdu na rzecz stacji demontażu). Zakończeniem procedury jest otrzymanie zaświadczenia o demontażu pojazdu, na podstawie którego można wyrejestrować pojazd w wydziale komunikacji.