Najczęstsze błędy młodych kierowców

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Porady > Najczęstsze błędy młodych kierowców

Najczęstsze błędy młodych kierowców

30 października, 2023 / 113 / Porady
Najczęstsze błędy młodych kierowców
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Zdane egzaminy to nie wszystko. Kierowca przede wszystkim musi zdobyć doświadczenie, wypracować u siebie dobre nawyki i zachować odpowiedzialną postawę. Masz prawo jazdy od niedawna? Zobacz, jakie są najczęstsze błędy młodych kierowców i przekonaj się, nad czym być może musisz popracować!

Pomijanie etapu przygotowania do jazdy

Przed rozpoczęciem jazdy kierowca powinien odpowiednio wyregulować fotel, poprawić ustawienie lusterek i zapiąć pasy. Młodzi kierowcy są zmęczeni ciągłym powtarzaniem tych czynności na lekcjach jazdy, dlatego kiedy w końcu mogą jeździć własnym samochodem, rzadko kiedy o tym pamiętają.

O ile ustawienie lusterek czy foteli rzeczywiście nie musi być konieczne (bo np. nikt inny nie korzysta z pojazdu), o tyle pasy zawsze powinny być zapięte. Nie ma znaczenia, że trasa jest krótka czy jedzie się znaną, bezpieczną drogą.

Nieprawidłowe trzymanie kierownicy

Prawidłowy układ dłoni na kierownicy młodym osobom wydaje się nudny, przez co z czasem zaczynają eksperymentować z różnymi nonszalanckimi chwytami. Niezależnie od preferencji, obie ręce powinny znajdować się na pozycji „za piętnaście trzecia”. Nigdy nie można czuć się zbyt pewnie. Chwyt jedną ręką czy np. sterowanie kierownicą samymi kciukami mogą doprowadzić do utraty panowania nad samochodem.

Sprawdź ofertę auto skupu w Tychach.

Zbyt głośne słuchanie muzyki

Podczas jazdy kierowca musi zachować pełne skupienie. Młodzi ludzie uwielbiają słuchać głośnej muzyki w aucie. To przyjemne, ale nierozsądne, ponieważ skutecznie rozprasza. Muzyka dekoncentruje, a do tego zagłusza odgłosy z zewnątrz, takie jak np. sygnał karetki, klaksony, pisk opon awaryjnie hamującego pojazdu czy podejrzane dźwięki wydawane przez samochód (np. stukanie).

Rozmowa przez telefon w trakcie jazdy

Prowadzenie rozmowy przez telefon w trakcie jazdy samochodem jest niezgodne z przepisami. Podobnie jest z odpisywaniem na wiadomości czy przeglądaniem internetu. Większość młodych ludzi praktycznie nie rozstaje się z telefonem. Niektórzy muszą zajrzeć do niego np. kiedy stoją na światłach czy jadą monotonną drogą. Niezależnie od okoliczności, jest to kompletnie nieodpowiedzialne. W ten sposób zupełnie traci się skupienie i nie kontroluje się sytuacji na drodze, przez co można doprowadzić do kolizji czy wypadku. Do tego mandat za używanie telefonu w trakcie jazdy wynosi 500 zł i 5 punktów karnych.

Nieostrożne wyprzedzanie

Manewr wyprzedzania jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. Młodzi kierowcy często o tym zapominają i bezrefleksyjnie zachowują się podczas jazdy. Zazwyczaj utrzymują zbyt małą odległość, nie sprawdzają lusterek albo stanowczo zbyt mocno przyspieszają. Wiele osób wyprzedza też w miejscach niedozwolonych, np. na zakrętach czy przejściach dla pieszych. Takie zachowania zwiększają ryzyko kolizji czy wypadku.

Jazda na pamięć

Świeżo upieczeni kierowcy na początku czują się jeszcze dość niepewnie, przez co jeżdżą wyłącznie znanymi trasami. Przy tym nie zwracają uwagi na znaki, zawsze zachowując się tak samo. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ sytuacja na drodze dynamicznie się zmienia.

Brawura i popisywanie się

Młode osoby, w szczególności mężczyźni, często chcą trochę „poszaleć” za kierownicą. Stanowczo za szybka jazda, wyprzedzanie wszystkich pojazdów, naprzykrzanie się innym kierowcom (którzy np. zdenerwowali ich klaksonem czy zbyt wolną jazdą) są niezwykle nierozsądne i niebezpieczne. W samochodzie należy zachować czujność, spokój i opanowanie, a przede wszystkim trzeba być odpowiedzialnym.

Zapominanie o kierunkowskazie

Kierowcy powinni sygnalizować wszystkie manewry na drodze. Młodym ludziom często wydaje się, że nie jest to zawsze konieczne, np. przy omijaniu przeszkody czy podczas zjeżdżania z ronda. Nigdy jednak nie wiadomo, czy inni uczestnicy ruchu przez to źle nie zinterpretują sytuacji, co może doprowadzić do nieszczęścia.

Zobacz ofertę auto złom Tychy.

Zbyt późne lub zbyt gwałtowne hamowanie

Młodzi kierowcy miewają kłopoty z wyczuciem hamulca. Nawet jeśli nauczyli się tego na jazdach, kiedy wsiądą do własnego auta, muszą przyzwyczaić się do innego pojazdu. Często ma to też związek z tym, że są za mało uważni i ostrożni albo nie stosują się do zasady ograniczonego zaufania.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie są najczęstsze błędy młodych kierowców, by je u siebie wyłapać. Dopiero od niedawna jeździsz samochodem? Trening czyni mistrza. Zbieraj doświadczenie i uważaj na drodze!

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE