Od czego zależy wysokość OC?

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Porady > Od czego zależy wysokość OC?

Od czego zależy wysokość OC?

6 czerwca, 2023 / 107 / Porady
Od czego zależy wysokość OC
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Chociaż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną, zapewniającą taki sam zakres ochrony, nie ma stałej ceny. Składka jest obliczana na podstawie kilku kryteriów, z uwzględnieniem polityki ubezpieczalni. Co ma największe znaczenie? Wyjaśniamy, od czego zależy wysokość OC!

Co ma największy wpływ na wysokość OC?

Wysokość ceny OC przede wszystkim jest zależna od trzech czynników, którymi są:

 • wiek kierowcy,
 • czas posiadania prawa jazdy,
 • historia ubezpieczeniowa.

Im starszy kierowca, tym jest on postrzegany bardziej jako osoba doświadczona, spokojna i odpowiedzialna. Zgodnie z policyjnymi statystykami, najwięcej wypadków komunikacyjnych powodują osoby w przedziale wiekowym 25-39. Ludzie młodzi bywają brawurowi, nie posiadają rodziny, łatwiej ulegają emocjom itp.

Z drugiej strony, bardzo ważne jest też doświadczenie kierowcy, czyli czas posiadania uprawnień do kierowania samochodem. Dla przykładu, osoba w wieku 30 lat prowadząca auto od 12 lat będzie prawdopodobnie lepszym kierowcą niż osoba w wieku 50 lat, ale jeżdżąca dopiero od roku.

Ogromne znaczenie ma również historia ubezpieczeniowa. Bezkolizyjni kierowcy wzbudzają większe zaufanie, ponieważ zazwyczaj są bardziej uważni i ostrożni na drodze. Bezszkodowa jazda w większości przypadków pozwala generować korzystne zniżki – zdarzenie drogowe niestety je zeruje.

Zobacz ofertę auto skupu w Tychach.

Co jeszcze wpływa na wysokość ubezpieczenia?

Wysokość stawki OC jest obliczana również na podstawie parametrów samochodu. Znaczenie mają m.in.:

 • wiek (rok produkcji),
 • stan techniczny,
 • przebieg,
 • pojemność silnika,
 • sposób użytkowania,
 • miejsce parkowania/garażowania.

Wszystkie te czynniki pozwalają oszacować potencjalne ryzyko wypadku spowodowanego np. awarią lub niedostatecznie dobrym działaniem pojazdu.

Z podobnych względów ubezpieczalnie biorą pod uwagę również:

 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny i liczbę dzieci.

W większych miastach ryzyko kolizji drogowej jest zdecydowanie większe (ze względu na większe natężenie ruchu), a w niektórych jest szczególnie niebezpiecznie na drodze, jak wynika z raportów policyjnych. Przez to za OC zapłaci się o wiele więcej w Warszawie niż np. w Opolu.

Sytuacja rodzinna kierowcy pozwala z kolei ocenić jego zachowanie podczas jazdy – statystycznie single są mniej odpowiedzialni. Osoba, która chce wrócić do domu do dzieci i małżonka, w większości przypadków będzie bardziej ostrożna za kierownicą.

Jak obniżyć cenę OC?

Warto wiedzieć, że wpływ na wysokość ceny OC ma także forma płatności. Ubezpieczalnie dają możliwość regulowania składki w ratach, ale wtedy doliczają dodatkowe opłaty. Ostatecznie korzystniej jest od razu zapłacić za polisę z góry za cały rok – w ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Wybierając ubezpieczyciela dobrze jest wykonać gruntowny research i porównać przynajmniej kilka ofert. Polisa OC prawnie gwarantuje taką samą ochronę, dlatego nie ma sensu przepłacać. Często okazuje się też, że niektóre firmy proponują wyjątkowo opłacalne pakiety, np. wraz z AC.

Dobrym sposobem na obniżenie wysokości ceny OC jest także „skorzystanie” z doświadczenia i dobrej historii ubezpieczeniowej rodzica lub partnera. Kiedy ubezpieczane auto ma dwóch właścicieli, są oni oboje brani pod uwagę przy wyliczaniu składki.

Skoro wiesz już, od czego zależy wysokość OC, postaraj się znaleźć najlepszą ofertę. Pamiętaj o tym, by w terminie wykupić/przedłużyć polisę. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w dobrej cenie.

Poznaj rozwiązania auto skup Śląsk.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE