18 mln samochodów – średnio tyle każdego roku pojawia s"> Przegląd techniczny a złomowanie auta bez badań technicznych

Przegląd techniczny a złomowanie auta

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Porady > Przegląd techniczny a złomowanie auta

Przegląd techniczny a złomowanie auta

27 lutego, 2022 / 349 / Porady
Przegląd techniczny a złomowanie auta
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

18 mln samochodów – średnio tyle każdego roku pojawia się na stacjach diagnostycznych. Nie wszystkie przechodzą jednak kontrolę. Wówczas ich właściciele mają dwa wyjścia – zlecić mechanikowi niezbędne naprawy albo zrezygnować z dalszej eksploatacji.

Brak pieczątki do dowodu rejestracyjnego może mieć wiele powodów. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy diagnosta wykryje poważne luzy w przegubach, zły stan przewodów, postępującą korozję, wyciek z amortyzatora czy zużyte elementy. Czy to stanowi problem przy złomowaniu? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Przegląd techniczny – na czym polega?

Przegląd techniczny to obowiązek, o którym musi pamiętać właściciel pojazdu. Kiedy samochód jest sprawny, wizyta na stacji diagnostycznej ma miejsce nie częściej, niż raz w roku. Jej datę wyznacza dokument wydany przy okazji poprzedniego badania albo pieczątka widoczna w dowodzie rejestracyjnym (o ile jest na nią jeszcze miejsce).

Sama wizyta na stacji kontroli pojazdów trwa około 20 minut. Diagnosta sprawdza m.in. ustawienie i sprawność świateł, zużycie i głębokość bieżnika, stan układu hamulcowego oraz ewentualne luzy. Dodatkowo, jeśli pojazd jest wyposażony w instalację LPG, właściciel musi okazać dokumenty od gazownika, poświadczające, że instalacja jest dopuszczona do użytku. Taki dokument legalizacyjny jest wydawany na 10 lat.

Złomowanie auta – kiedy jest konieczne?

Powodów, dla których samochód trafia w końcu na złom, może być wiele. Najbardziej klarowna wydaje się być sytuacja, w której pojazd ulega wypadkowi bądź kolizji. Wówczas jego właściciel gołym okiem może samodzielnie ocenić skalę zniszczeń i podjąć decyzję o oddaniu samochodu do auto złomu w Mikołowie. Kolejną przyczyną takiego ruchu może być rozmowa z mechanikiem bądź diagnostą, uświadamiająca kierowcy konieczność kupna nowego auta i pozbycia się tego wysłużonego. Jeszcze innym przypadkiem będzie chęć sprawnej utylizacji pojazdu i otrzymania szybkiej gotówki.

Warto tu jednak zaznaczyć, że oddanie pojazdu do takich miejsc, jak auto złom Mikołów może mieć również podłoże prywatne i wynikać ze zmian zachodzących w życiu właściciela. Przykładowo, może on dojść do wniosku, że koszty utrzymania auta oraz ciągłych napraw przekraczają jego możliwości finansowe. Podobna decyzja może zapaść kiedy zmieni pracę na zdalną, a sam przesiądzie się na komunikację publiczną.

Złomowanie auta przy braku ważnego przeglądu technicznego

Niektórzy kierowcy mają wątpliwości, czy można oddać do kasacji samochód, który nie ma ważnego przeglądu technicznego. Otóż tak, jest to możliwe. Jednak należy o tym fakcie poinformować pracownika stacji demontażu podczas telefonicznego ustalania szczegółów przekazania pojazdu na auto złom Tychy. Wówczas w umówione miejsce wysyłana jest laweta i to na niej auto trafia do skupu.

Przy okazji warto zaznaczyć, że w auto złomie w Tychach przyjmowane są nie tylko samochody osobowe, ale i samochody dostawcze, motocykle, skutery czy quady. Wszelkie formalności załatwiane są bardzo sprawnie – nierzadko szybciej, niż wspomniana wizyta u diagnosty.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE