Rejestracja auta na zabytek – co trzeba zrobić i ile kosztuje?

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Blog > Rejestracja auta na zabytek – co trzeba zrobić i ile kosztuje?

Rejestracja auta na zabytek – co trzeba zrobić i ile kosztuje?

28 marca, 2025 / 53 / Blog, Porady
Rejestracja auta na zabytek
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Rejestracja auta na zabytek może wydawać się skomplikowana. Choć procedura ta nie wymaga specjalistycznej wiedzy, konieczne jest spełnienie określonych warunków i uzbrojenie się w… cierpliwość. Co trzeba zrobić, aby zarejestrować auto jako zabytkowe i ile to kosztuje? Sprawdź!

Czym jest samochód zabytkowy?

Rejestracja auta na zabytek to wieloetapowa procedura, która może zająć sporo czasu. Zanim jednak przejdziemy do jej omówienia krok po kroku, na wstępie wyjaśnimy pokrótce, czym tak właściwie jest pojazd zabytkowy w świetle obowiązujących przepisów. Ustawa Prawo o ruchu drogowym podaje jednoznaczną definicję tego terminu. Zgodnie z brzmieniem art. 2. p. 39 jest to:

pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami”.

Jakie kryteria muszą zostać spełnione, aby można było zarejestrować auto na zabytek?

Kiedy można zarejestrować auto na zabytek?

Jak wynika z powyższej definicji, możliwość nadania pojazdowi rangi zabytku warunkowana jest ściśle określonymi przepisami. Aby rejestracja auta na zabytek była możliwa, pojazd musi spełniać określone wymogi:

  • mieć minimum 30 lat (wyjątkiem wyjętym spod reguły są modele rzadkie i te, które pozostawiły wyraźny ślad w historii motoryzacji lub znacząco wpłynęły na jej rozwój i bieg)
  • nie być w produkcji od minimum 15 lat
  • posiadać przynajmniej 75% oryginalnych części

Warto dodać, że w zależności od województwa, wymagania mogą nieco się różnić – dokładne kryteria ustala bowiem Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jest on również odpowiedzialny za wydanie ostatecznej decyzji, czy dany pojazd zostanie wpisany do rejestru zabytków.

Zobacz skup aut w Tychach i auto złom w Tychach.

Jak zarejestrować auto na zabytek?

Wiele osób zastanawia się, jak zarejestrować auto na zabytek. Poniżej podajemy, jak zrobić to krok po kroku:

Krok 1 to uzyskanie opinii rzeczoznawcy do spraw techniki samochodowej.

Krok 2 to przygotowanie dokumentacji – karty ewidencyjnej ruchomego zabytku techniki (tzw. „białej karty”) oraz wniosku o włączenie pojazdu do wojewódzkiej ewidencji zabytków ruchomych.

Krok 3 to złożenie kompletu dokumentów do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, celem uzyskania pozytywnej decyzji i wpisania pojazdu do rejestru zabytków.

Krok 4 to wykonanie badania technicznego pojazdu w okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Krok 5 to rejestracja auta na zabytek w wydziale komunikacji stosownego urzędu.

Ile kosztuje rejestracja auta na zabytek?

Na koszt rejestracji auta na zabytek składają się różne wydatki. Niestety, praktycznie na każdym etapie trzeba się liczyć z koniecznością ponoszenia mniejszych lub większych opłat – od uzyskania opinii rzeczoznawcy, aż po wydanie nalepek legalizacyjnych. Łączny koszt rejestracji auta na zabytek nie jest niski – łącznie może wynieść nawet w granicach 2000 złotych.

Rejestracja auta na zabytek – czy warto?

Rozważasz rejestrację auta na zabytek? Jeśli zastanawiasz się, czy warto to robić, musisz wiedzieć, że pozyskanie żółtych tablic dla pojazdu to nie tylko przywileje, ale i obowiązki.

Dlaczego warto zarejestrować jako zabytkowe? Korzyści jest wiele – auto można z czasem odsprzedać z zyskiem, ponieważ z biegiem lat z dużym prawdopodobieństwem wyłącznie zyska na wartości. Niewątpliwym plusem jest także brak konieczności corocznego wykonywania przeglądu technicznego czy wykupowania całorocznego OC. W większości przypadków, można nim również bez problemu wjechać do Strefy Czystego Transportu.

Rejestracja auta na zabytek niesie ze sobą nie tylko korzyści, ale i nakłada określone obowiązki. Właściciel jest zobowiązany do utrzymania jak najlepszego stanu pojazdu i zapewnienia mu ochrony przed uszkodzeniem i kradzieżą. W momencie, gdy auto wykorzystywane jest w celach zarobkowych, konieczne jest również dokonywanie corocznych przeglądów technicznych. Sporym minusem jest konieczność uzyskania zgody konserwatora w razie chęci wprowadzenia zmian w zakresie konstrukcji auta czy głównych elementów jego układu jezdnego, wyjazdu pojazdem za granicę czy sprzedaży auta zagranicznemu podmiotowi.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny i wiesz już, jak zarejestrować auto na zabytek. Potrzebujesz innych porad motoryzacyjnych? W takim razie koniecznie zajrzyj na naszego bloga – znajdziesz tam wiele praktycznych wskazówek i ciekawostek branżowych.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE