Skoro można się poruszać koparko-ładowarką bez konieczn"> Samochód bez prawa jazdy – co na to przepisy?

Samochód bez prawa jazdy

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Porady > Samochód bez prawa jazdy

Samochód bez prawa jazdy

28 kwietnia, 2022 / 485 / Porady
Samochód bez prawa jazdy
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Skoro można się poruszać koparko-ładowarką bez konieczności posiadania prawa jazdy, to czy bez takich uprawnień można też zasiąść za kierownicą auta? Na pierwszy rzut oka może się tak wydawać. W internecie nie brakuje bowiem ogłoszeń o sprzedaży tzw. mikrosamochodów właśnie bez prawa jazdy. Jak jest naprawdę?

Zacznijmy od tego, że wspomnianą koparko – ładowarką rzeczywiście można się poruszać bez prawa jazdy, ale… dotyczy to wyłącznie placu budowy. Poza nim, po drogach publicznych, wciąż można się przemieszczać jedynie z prawem jazdy kategorii B lub C.

Wspomniany mikorosamochód to zaś kolejny przykład na to, że jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Mimo że mówimy tu o pojeździe, który znacznie różni się rozmiarem od przeciętnego auta i którym można się poruszać bez prawa jazdy kat. B, to wcale nie oznacza to, że można wsiąść za jego kierownicę bez wcześniejszego zdobycia wymaganych uprawnień.

1. Samochód bez prawa jazdy – jak jest naprawdę?
2. Kiedy, mając samochód, nie potrzebujesz prawa jazdy?
3. Samochód bez prawa jazdy – o tym warto pamiętać!

Samochód bez prawa jazdy – jak jest naprawdę?

Jeszcze przed 2013 rokiem rzeczywiście możliwe było prowadzenie mikroauta bez jakichkolwiek uprawnień – wówczas wystarczył do tego jedynie dowód osobisty. Ostatecznie doszło jednak do doprecyzowania przepisów – w życie weszła Ustawa o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 r., modyfikująca Ustawę Prawo o ruchu drogowym. Pojawiła się kategoria praw jazdy AM – kluczowa dla tego zagadnienia.

Należy też zaznaczyć, że na mocy tej samej Ustawy osoby, które w momencie jej wejścia w życie (dokładnie: 19 stycznia 2013 roku), ukończyły już 18. rok życia, nadal zachowują prawo do kierowania tylko motorowerem bez dodatkowych dokumentów. Dzieje się tak dlatego, że prawo nie działa wstecz. Nie zmienia to jednak faktu, że motorower to nie tzw. czterokołowiec lekki (a to właśnie do tej grupy zaliczany jest m.in. mikrosamochód).

I tu jeszcze jedna ważna kwestia: myśląc o mikrosamochodzie, mówimy o niewielkim pojeździe, wyposażonym w silnik o niewielkiej mocy. Maksymalna prędkość, jaką można nim rozwinąć, wynosi do 45 km/h.

Kiedy, mając samochód, nie potrzebujesz uprawnień?

Jednym z nielicznych przypadków, kiedy – posiadając mikorosamochód – prawo jazdy nie jest potrzebne, jest moment oddania pojazdu do miejsc takich, jak auto złom Mikołów. Tam, przy dopełnianiu formalności, potrzebne są jedynie dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu (o ile została wydana). Dla potwierdzenia tożsamości właściciela (właścicieli) pojazdu, pracownik auto złomu w Mikołowie może jedynie poprosić o okazanie dowodu osobistego. Dokładnie tak samo dzieje się też w przypadku utylizacji każdego innego typu pojazdu.

O tym warto pamiętać!

Decydując się na zakup mikrosamochodu, należy pamiętać, że przemieszczając się nim, konieczne jest posiadanie stosownych uprawnień. I to niezależnie od tego, czy celem podróży jest miejsce pracy, galeria handlowa czy auto złom Tychy. Do wyjątków zalicza się sytuacja, w której pojazd ten będzie już u kresu swojej eksploatacji – wówczas, do utylizacji w auto złomie w Tychach prawo jazdy nie będzie już potrzebne – w końcu po auto może przyjechać laweta.

Natomiast w innych przypadkach, chcąc poruszać się mikrosamochodem po drogach publicznych, konieczne jest posiadanie prawa jazdy co najmniej kategorii AM.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE