Zestaw naprawczy do opon – co zawiera?

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Blog > Zestaw naprawczy do opon – co zawiera?

Zestaw naprawczy do opon – co zawiera?

12 sierpnia, 2024 / 9 / Blog, Porady
Zestaw naprawczy do opon
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Uszkodzona opona jest wyjątkowo kłopotliwa podczas jazdy. Pewną alternatywą dla kół zapasowych są specjalne pakiety, które pozwalają tymczasowo naprawić ogumienie. Dowiedz się, co zawiera zestaw naprawczy do opon!

Czym jest zestaw naprawczy do opon?

Zestaw naprawczy do opon to komplet rzeczy, które pomagają doraźnie uszczelnić przebitą oponę (zwykle w przypadku mniejszych ubytków wielkości ok. 5-6 mm). Jego zastosowanie pozwala kontynuować jazdę. Producent zwykle opisuje, jaki jest maksymalny dystans, który można przejechać po naprawie ogumienia. Najczęściej jest to od 50 do nawet 200 km. W ten sposób można dostać się do domu czy pobliskiego warsztatu wulkanizacyjnego, bez konieczności wzywania pomocy drogowej. Najrozsądniej jest postarać się jak najszybciej dostać w bezpieczne miejsce, bowiem samodzielnie wykonana naprawa nigdy nie daje gwarancji pełnego bezpieczeństwa.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zestawów naprawczych do opon. Są one dedykowane do opon bezdętkowych, czyli powszechnie stosownej odmiany. Najczęściej spotyka się następujące rozwiązania:

  • pianka do kół – specjalny preparat w puszce z wężykiem, który wypełnia oponę (jest pod ciśnieniem) oraz zasklepia ubytek;
  • zestaw do kołkowania opon – pakiet składający się z uszczelnienia (mocny sznur butylowy), a także specjalnego szydła, świdra i czasami kleju; korzystanie z takiego pakietu wymaga użycia siły, ponieważ trzeba „wbić” sznur w ubytek, a potem napompować oponę;
  • zestaw naprawczy do opon samochodowych z uszczelniaczem i kompresorem – zaawansowany technicznie pakiet, na który składa się uszczelniacz oraz kompresor; najczęściej trzeba wykręcić rdzeń wentyla, wlać uszczelniacz i napompować oponę albo podłączyć butelkę z preparatem do wentyla, a następnie kompresor do pojemnika i napompować koło.

Sprawdź auto skup w Rudzie Śląskiej i skup aut w Tychach.

Wady i zalety zestawów naprawczych do koła samochodowego

Zestaw naprawczy może przydać się w wielu sytuacjach, dlatego jak najbardziej warto wozić go w aucie. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne – tak jak ma swoje zalety, tak ma też wady.

Zalety zestawu naprawczego do opon:

  • zajmuje mało miejsca i jest lekki,
  • łatwy w użytkowaniu,
  • pozwala przesunąć w czasie wizytę w warsztacie.

Wad zestawu naprawczego do opon:

  • sprawdzi się tylko przy małych uszkodzeniach,
  • ograniczone działanie,
  • może nie sprawdzić się w trudnych warunkach pogodowych,
  • serwis wulkanizacyjny może odmówić naprawy (konieczny będzie zakup nowego ogumienia).

Zestaw naprawczy w niektórych przypadkach sprawdzi się lepiej od koła zapasowego. W przypadku aut z instalacją gazową czasami brakuje miejsca na przewożenie zapasówki. Do tego nie wszyscy potrafią ją założyć, a skorzystanie np. z pianki jest zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem.

Zestaw naprawczy do opon – gdzie kupić?

Zestaw naprawczy do opon można kupić w wielu miejscach, np. w sklepach motoryzacyjnych – stacjonarnie lub przez Internet. Często spotyka się je też na stacjach benzynowych, dlatego w sytuacji awaryjnej warto zorientować się, czy jakaś nie znajduje się w okolicy. Najrozsądniej jest jednak mieć go zawsze w bagażniku – nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Jeśli „złapie się gumę” na odludziu, można mieć kłopot z zakupieniem takiego zestawu.

Zobacz też

Paliwo E10
Paliwo E10 wady i zalety
12 lipca, 2024

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE