Od czego zależy głośność opon?
Opony wprawione w ruch zawsze wydają jakiś dźwięk. Zdarza się jednak (szczególnie podczas szybszej jazdy), że pojawiające się szum, piski czy nawet trzaski mogą stać się irytujące. To nie tylko nieprzyjemne, ale i potencjalnie niebezpieczne – rozdrażniony kierowca jest mniej uważny. Wyjaśniamy, od czego zależy głośność opon i czy da się ja w jakiś sposób zmniejszyć!
Głośność opon – od czego zależy?
Odgłosy wydawane przez ogumienie to normalne zjawisko, ale w pewnym momencie mogą być zbyt uporczywe. Ciągły hałas irytuje, rozprasza kierowcę podczas jazdy, a nawet może doprowadzić do bólu głowy. Nie należy więc tego bagatelizować.
Głośność opon jest zależna od wielu względów. Przede wszystkim warto wiedzieć, że zjawisko to jest wynikiem:
- pędu powietrza (powietrze przypływające przez kanały na powierzchni bieżnika, a także między kołem a nadkolem),
- ruchu obrotowego,
- kontaktu gumy z podłożem (klocki bieżnika uderzają o drogę i się od niej odrywają, co wywołuje drgania opasania).
W praktyce hałas generują drgania opony oraz tarcie powstające między bieżnikiem a nawierzchnią. Z tego względu, największy wpływ na głośność opon ma ich konstrukcja oraz rodzaj podłoża. Na tę drugą kwestię nie ma się raczej wpływu, ale na pierwszą – jak najbardziej. Warto również wiedzieć, jakie praktyki pomagają doraźnie ograniczyć poziom generowanego hałasu.
Jak zredukować hałas opon?
Ważną kwestią, jeśli chce się zredukować hałas opon, jest przestrzeganie kilku prostych zasad. Zmiana nawyków pozwala ograniczyć problem, tak by przestał drażnić podczas jazdy. W wielu przypadkach takie podejście w zupełności wystarczy, a komfort znacznie wzrasta.
W celu zmniejszenia głośności opon można m.in.:
- regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach (zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie może generować większy hałas),
- unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania (nagłe zmiany prędkości przyczyniają się do szumów i pisków, a płynna jazda ogranicza głośność opon),
- regularnie kontrolować amortyzatory i zawieszenie (elementy te również mają wpływ na głośność jazdy),
- unikać jazdy po nierównościach (dziury i przeszkody generują dodatkowe drgania i zwiększają hałas),
- wybierać drogi o gładszych nawierzchniach (beton czy kostka brukowa zwiększają wibracje, a co za tym idzie, głośność opon),
- regularnie wymieniać opony (zużyte ogumienie może być głośniejsze),
- kupić tzw. ciche opony (specjalne modele z oznaczeniem głośności w klasie A).
Oddaj samochód do skupu aut w Rudzie Śląskiej lub wybierz skup aut w Tychach.
Ciche opony – czyli jakie?
Ciche opony to ogumienie ze specjalnym oznaczeniem hałasu na etykiecie oraz opisem natężenia dźwięku w decybelach. Informacja ta znajduje się obok danych o oporach toczenia i przyczepności. Obecnie obowiązują trzy klasy głośności: A, B i C.
Jeśli pomiar głośności opon wykazał hałas toczenia przekraczający ustaloną wartość graniczną, ogumieniu przypisuje się klasę C. Klasa B to modele, które generują hałas równy wartości granicznej albo niższy od niej o 1 lub 2 decybele. Opony cichsze o 3 lub więcej decybeli otrzymują klasę A.
Klasyfikacja wygląda następująco:
Szerokość przekroju opony (mm) | Wartość graniczna hałasu dB(A) |
<185 | 70 |
186-215 | 71 |
216-245 | 72 |
246-275 | 73 |
275< | 74 |