Tanie samochody dla nastolatków
Im wcześniej zaczyna się przygodę z samochodem, tym można zdobyć większe doświadczenie. Wiele osób decyduje się zdać prawo jazdy już w wieku 18 lat, by cieszyć się większą samodzielnością. Polecamy tanie samochody dla nastolatków do 10 tys. złotych!
Tanie samochody dla nastolatków – czterokołowce
Warto wiedzieć, że w Polsce nawet młodsi nastolatkowie mogą jeździć samochodami. Jeśli ktoś chce np. dojeżdżać do szkoły, może zrobić specjalne prawo jazdy, uprawniające do prowadzenia mniejszych pojazdów.
Zgodnie z przepisami, by prowadzić lekkie auto (tzw. mikrosamochody) o masie własnej do 350 kg i ograniczeniu prędkości do 45 km/h, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii AM. Takie uprawnienia mogą zdobyć nawet osoby w wieku od 14 lat.
Dostępne jest także prawo jazdy kategorii B1, które upoważnia do jazdy czterokołowcem lekkim, czyli pojazdem do przewozu osób lub ładunków (z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla), którego masa własna nie przekracza 400 kg w przypadku przewozu osób. Do egzaminu na takie uprawnienia można podejść w wieku 16 lat. Popularnym samochodem tego typu jest Smart. Na rynku wtórnym można znaleźć modele używane w cenie ok. 7-8 tys. zł.
Zobacz skupu aut w Rudzie Śląskiej oraz skup aut w Tychach.
Tanie samochody dla nastolatków – auta osobowe
Prawo jazdy kategorii B można uzyskać już w wieku 18 lat. Pierwsze auto ze względu na małe doświadczenie jego kierowcy będzie narażone na wiele otarć i innych drobnych kolizji, dlatego większość osób decyduje się na niedrogi, używany pojazd.
Jakie są najlepsze tanie samochody dla nastolatków? Ile osób, tyle opinii, ale można wskazać kilka modeli, które powinny idealnie się sprawdzić na początku przygody z autem.
Świetnym wyborem będzie np.:
- Fiat Seicento – tani w zakupie i serwisowaniu, drobny i zwrotny (co ułatwia np. parkowanie), wydajny;
- Nissan Micra K11 – niezawodny i trwały, łatwy w prowadzeniu i parkowaniu;
- Volkswagen Lupo – kompaktowy, ma niskie spalanie i solidne wykonanie;
- Fiat Coupé – atrakcyjny sportowy design, dobre osiągi, dynamiczny silnik;
- Honda Prelude V – niezawodna, z mocnym silnikiem i dobrym zawieszeniem;
- Toyota Celica VI – ciekawy sportowy design, trwałość, dobre osiągi;
- Citroén 2CV – ciekawostka dla miłośników retro i renowacji starych samochodów; prosta konstrukcja, kultowy wygląd, tani serwis;
- Saab 900 – unikalny retro design, solidna konstrukcja, komfortowe wnętrze, mocny silnik;
- Mercedes W123 – trwały i niezawodny, charakterystyczne wnętrze, tanie części zamienne.
Gdzie kupić tani samochód dla nastolatka?
Tani samochód dla nastolatka najlepiej kupić na rynku wtórnym. Najlepiej zacząć od ogłoszeń online na popularnych portalach, takich jak np. Otomoto. Na poszukiwania trzeba jednak poświęcić trochę czasu, a także należy liczyć się z tym, że nie każdy sprzedawca będzie uczciwy.
Przy zakupie używanego auta powinno się zachować ostrożność, ponieważ można trafić na pojazd w tak złym stanie, że jego naprawa przekroczy jego wartość. Jeśli chce się mieć pewność, że pojazd będzie w dobrym stanie, najrozsądniej wybrać się do komisu samochodowego. W jednym miejscu dostępny jest duży wybór różnych aut, które od razu można dokładnie obejrzeć czy nawet przetestować.