Auto powypadkowe – na co zwrócić uwagę?
Wypadki czy nawet niepozorne kolizje drogowe oraz związane z nimi naprawy sprawiają, że wartość samochodu spada. Podejście do takich pojazdów jest różne, ale większość osób szukających auta na rynku wtórnym raczej się ich wystrzega. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy bierze się pod uwagę auto powypadkowe!
Auto powypadkowe, czyli jakie?
Trudno jest określić, czym właściwie jest auto powypadkowe. Nie istnieje żadna oficjalna definicja, a termin jest bardzo pojemny. W wyniku wypadku pojazd może bowiem zostać uszkodzony w różnym stopniu – wiele zależy od tego, co się stało.
Łatwiej jest stwierdzić, czym jest auto bezwypadkowe. Rzeczoznawcy często w ten sposób określają, że jest to samochód, który nigdy wcześniej nie brał udziału w wypadku, przez co nie wymagał ingerencji blacharskiej czy lakierniczej i żaden z jego elementów nadwozia nie został poddany naprawie.
Auta powypadkowe cieszą się raczej złą sławą, ponieważ w tym przypadku łatwo można trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy zatajają prawdziwy stan samochodu, bo naprawili go najtańszym kosztem. Taki pojazd jest bardziej narażony na awarie, przez co nie tylko naraża na dodatkowe wydatki, ale też jest mniej bezpieczny podczas jazdy.
Jak sprawdzić, czy auto jest powypadkowe?
Chociaż sprzedawca zapewnia, że samochód jest „stan igła”, może przemilczeć fakt poważnego wypadku i związanych z nim gruntownych napraw. Zawsze warto z rezerwą podchodzić do takich „idealnych” ogłoszeń. Zaniepokoić powinny m.in. zdawkowe i wymijające odpowiedzi na pytania o stan techniczny, pospieszanie przy oględzinach czy propozycja wypisania umowy na innego właściciela.
Oczywiście najrozsądniej jest umówić się na spotkanie, by dokładnie obejrzeć auto. Dobrze jest zabrać ze sobą miernik grubości lakieru. To niewielkie, ogólnodostępne urządzenie pozwala sprawdzić, czy wybrane elementy karoserii były naprawiane lub lakierowane. Grubość oryginalnej powłoki lakierniczej wynosi 90-150 mikronów. Jeśli jest większa, auto najprawdopodobniej było poddawane jakimś naprawom.
Przed oględzinami można też poprosić o podanie numeru VIN (jeśli nie ma go w ogłoszeniu), na podstawie którego można zweryfikować historię pojazdu w autoryzowanym serwisie albo poprzez specjalne strony internetowe (zwykle za opłatą wynoszącą kilkadziesiąt złotych). Obowiązkowo powinno się również poprosić sprzedawcę o przedstawienie dokumentów z ostatniego przeglądu, a jeśli miał miejsce dość dawno, można umówić się na oględziny w serwisie (co wiąże się z kosztem ok. kilkuset złotych).
Sprawdź ofertę auto skupu w Tychach. Zobacz auto złom Tychy.
Czy warto kupić auto powypadkowe?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić auto powypadkowe. Każdy przypadek jest inny. Może się zdarzyć, że pojazd, który brał udział w poważnym wypadku jest sprzedawany w tak korzystnej cenie, że opłaca się w niego zainwestować – bo np. został doprowadzony do bardzo dobrego stanu albo można we własnym zakresie go niedrogo, a dobrze wyremontować.
Jeśli pojazd był już naprawiany, przed zakupem należy poprosić o pełną dokumentację, potwierdzającą zakres wykonanych prac. Specjaliści polecają jednak zwracać uwagę raczej na samochody do naprawy, ponieważ wtedy można dopilnować, by wszystkie prace zostały należycie wykonane. Uszkodzone pojazdy da się kupić w bardzo dobrej cenie, ponieważ często kierowcy chcą się ich szybko pozbyć.
Auto powypadkowe może być dobrą okazją, ale też pułapką. Zanim podejmie się decyzję o zakupie, warto dokładnie sprawdzić jego stan techniczny, a nawet poprosić o pomoc specjalistów. Jeśli zaś samemu chce się sprawnie i korzystnie sprzedać taki samochód, najlepiej wybrać legalny skup.