Czy warto kupić hybrydę?
Współcześnie toczą się gorące dyskusje na temat tradycyjnych pojazdów o napędzie spalinowym. Ze względów ekologicznych i ekonomicznych coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne alternatywy, czyli przede wszystkim auta elektryczne oraz hybrydowe. W tym tekście skupimy się na tym drugim rodzaju, który ma wielu zwolenników, ale też przeciwników. Krótko wyjaśniamy, czy warto kupić hybrydę!
Czym jest tzw. hybryda?
Hybryda to określenie odnoszące się do połączenia dwóch różnych elementów. W kontekście motoryzacyjnym jest to pojazd oferujący dwa rodzaje napędów. Oznacza to, że posiada dwa silniki: elektryczny oraz spalinowy. W ten sposób można oszczędzać paliwo, przy okazji zmniejszając emisję szkodliwych spalin.
Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli samochodów hybrydowych o różnym stopniu zelektryfikowania. Istnieje kilka odmian, różniących się od siebie budową:
- miękkie hybrydy – silnik elektryczny tylko zastępuje rozrusznik i alternator, nie jest w stanie samodzielnie napędzać pojazdu;
- pełne hybrydy – silnik elektryczny jest jednostką trakcyjną, ale ma za zadanie przede wszystkim wspierać silnik spalinowy;
- hybrydy PHEV (Plug-in Hybrid Vehicle) – modele posiadają dwa silniki, ale elektryczny ma dostęp do pojemniejszych baterii, przez co umożliwia znacznie dłuższą jazdę tylko na tym napędzie.
Samochody hybrydowe w różnych wydaniach są coraz częściej spotykane na polskich drogach, szczególnie w obliczu rosnących cen paliwa oraz alarmującego stanu środowiska. Wielu kierowców chwali je też jako wyjątkowo przyjemne podczas jazdy. Zanim jednak podejmie się decyzję o zakupie takiego auta, warto poznać wszystkie jego wady i zalety.
Plusy i minusy samochodu z napędem hybrydowym
Samochody hybrydowe niewątpliwie mają wiele mocnych stron, ale trzeba wiedzieć, że mają też kilka słabszych aspektów. Przez to pojazdy tego typu nadal wzbudzają dużą dyskusję wśród miłośników motoryzacji.
Plusy korzystania z samochodów hybrydowych
- oszczędność – połączenie napędu spalinowego i elektrycznego pozwala optymalnie zużywać paliwo oraz energię, dzięki czemu eksploatacja pojazdu jest odczuwalnie tańsza;
- ekologia – auto hybrydowe jest bardziej ekologiczne niż klasyczny pojazd spalinowy. Nie tylko oszczędza energię, ale też ogranicza emisję szkodliwych spalin i dwutlenku węgla do atmosfery;
- dynamiczna jazda – silniki spalinowe nie sprawdzają się np. w miejskich korkach. W tym przypadku można korzystać z obu rodzajów napędu, które da się przełączać w niewyczuwalny sposób. Dzięki temu auto jest uniwersalne i dobrze sprawdza się w różnych sytuacjach.
- ładowanie w czasie jazdy – bateria silnika elektrycznego może ładować się wtedy, kiedy korzysta się z silnika spalinowego. Dzięki temu nie jest się zmuszonym do korzystania ze stacji ładowania (których w Polsce nadal jest dość mało). Do tego akumulator ma gwarancję, często aż na 6 lat.
Minusy samochodów hybrydowych
- konieczność częstego tankowania i ładowania – w przypadku „niepełnych” hybryd trzeba pamiętać o obu silnikach. Wadą jest też mniejszy zbiornik na paliwo, przez co trzeba częściej zatrzymywać się na stacji;
- specyficzny dźwięk skrzyni CVT – miłośnicy charakterystycznego, chrapliwego, basowego brzmienia silnika zdecydowanie powinni pozostać przy autach benzynowych, ponieważ hybrydy brzmią raczej jak skutery;
- cena – samochody hybrydowe są z reguły droższe od modeli benzynowych.
Czy warto kupić samochód hybrydowy?
Samochód hybrydowy to ekologiczne, wydajne, oszczędne rozwiązanie. Jeśli nie przykłada się aż tak dużej wagi do wrażeń akustycznych, na pewno będzie przyjemny podczas jazdy – szczególnie dynamicznej. Kiedy zaś wybierze się model w „pełnej” wersji albo PHEV, nie trzeba przejmować się ładowaniem.
Czy oznacza to, że hybryda jest dla każdego? Nie do końca. Osoby często jeżdżące na długich dystansach i autostradach nie wykorzystają zalet takiego auta. W takich przypadkach spalanie będzie takie samo jak przy modelach benzynowych, dlatego i tak nie będzie się oszczędzać. Kiedy jednak głównie jeździ się po mieście, a to tego ma się na względzie ekologię oraz swoje wydatki, taki pojazd jak najbardziej będzie dobrym wyborem. Do tego można już znaleźć wiele modeli w dobrych cenach, a także sporo korzystnych ofert z rynku wtórnego.