Dodatki do paliwa. Po co są stosowane?
Chociaż paliwo sprzedawane na stacjach musi spełniać szereg norm, niektórzy kierowcy mimo wszystko wzbogacają je specjalnymi preparatami. Na rynku dostępnych jest wiele opcji o różnych właściwościach, które mają za zadanie dbać o kondycję silnika. W tym wpisie wyjaśniamy, czym są dodatki do paliwa oraz po co są stosowane!
Czym są dodatki do paliwa?
Dodatki do paliwa są specjalnymi środkami chemicznymi, dolewanymi do baku. Po zmieszaniu się z paliwem są zasysane do układu paliwowego, w tym także do silnika. W zależności od składu zastosowanego preparatu, ma pełnić różne funkcje. Wyróżnia się trzy główne kategorie produktów tego typu:
- dodatki do oleju napędowego,
- dodatki do samochodów z silnikiem benzynowym,
- dodatki do pojazdów z LPG.
Istnieje jeszcze wiele innych odmian, np. dodatki do samochodów hybrydowych.
Ile kosztują takie środki? Zwykle trzeba zapłacić za nie ok. 40-100 zł (znaczenie ma oczywiście też pojemność opakowania, które najczęściej mają od 0,2 do 1l).
Kiedy stosuje się dodatki do paliwa?
Dodatki do paliwa są najczęściej wykorzystywane przez osoby, które szczególnie dbają o swoje auto, a także przez kierowców, którzy zaczynają zauważać pierwsze objawy problemów z silnikiem i chcą zapobiec pogorszeniu jego stanu.
Dodatki do silnika benzynowego dzieli się na kilka głównych grup:
- oczyszczające zawory,
- oczyszczające zawory i chroniące silnik przy zasilaniu LPG,
- czyszczące katalizatory,
- czyszczące wtryskiwacze paliwowe,
- zapewniające ochronę silnika gaźnikowego,
- zwiększające liczbę oktanową paliwa.
Do diesla stosuje się z kolei m.in. dodatki:
- do czyszczenia filtrów DPF,
- do czyszczenia i wspomagania wtryskiwaczy,
- smarujące, poprawiające parametry pracy silnika,
- uszlachetniające napęd,
- poprawiające możliwości silnika,
- zwiększające liczbę cetanową.
Oczywiście same dodatki nie będą pomocne w przypadku problemów z silnikiem. Każdy kierowca musi pamiętać o regularnych przeglądach oraz wymianach płynów i części eksploatacyjnych, a w razie niepokojących zjawisk powinien niezwłocznie udać się do warsztatu.
Sprawdź ofertę auto skupu w Tychach i auto złom Tychy.
Czy warto stosować dodatki?
Dodatki do paliwa w pewnym stopniu mogą zwiększyć wydajność silnika oraz zapewnić mu ochronę. Wiele zależy jednak od tego, w jakim celu i jak często mają być stosowane. Dodawanie ich do baku nie poprawi kondycji uszkodzonego układu paliwowego. Nadmierne używanie takich środków może też być niebezpieczne (szczególnie w przypadku wtrysku bezpośredniego). Należy stosować je wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta.
Dodatki mają w praktyce niewielkie działanie, mogą np. oczyścić układ, zapobiegać powstawaniu złogów czy nieco zmniejszyć zużycie paliwa (jest to jednak skutek uboczny np. przetkania wtryskiwaczy czy filtra cząstek stałych).
Dodatki do paliwa to ciekawe produkty, które powinno stosować się prewencyjnie, np. gdy ma się już dość stary samochód. Nie traktuj ich jednak jako remedium na istniejące problemy – wtedy jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest udanie się do mechanika. Jeśli auto jest ogólnie w dobrej kondycji, raz na jakiś czas jak najbardziej możesz je zastosować.