Kiedy umiera bliska osoba, niezależnie od smutku i żal"> Jak wyrejestrować samochód po zmarłym? Podpowiemy

Jak wyrejestrować samochód po zmarłym?

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Porady > Jak wyrejestrować samochód po zmarłym?

Jak wyrejestrować samochód po zmarłym?

19 sierpnia, 2021 / 410 / Porady
Auto skup Mikołów
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Kiedy umiera bliska osoba, niezależnie od smutku i żalu po jej stracie, trzeba się zmierzyć z długą listą formalności do załatwienia. I dotyczy to nie tylko najbardziej oczywistych spraw, jak na przykład organizacja pogrzebu.

1. Wyrejestrowanie pojazdu – od czego zacząć?
2. Przerejestrowanie pojazdu po zmarłym
3. Opłaty związane z przerejestrowaniem auta

To także kwestia wszystkich tych problemów, które mnożą się szczególnie w przypadku braku testamentu. Wśród nich jest konieczność wyrejestrowania samochodu po zmarłym.

To jedna z tych spraw, o których rzadko kiedy myślimy z wyprzedzeniem. Kwestie te można wprawdzie uregulować w testamencie, ale wciąż niewiele ludzi decyduje się na spisanie takiego dokumentu. I to właśnie w takiej sytuacji spróbujemy się postawić, zadając sobie pytania: „co zrobić, żeby móc korzystać z pojazdu osoby zmarłej?” oraz „jak legalnie takiego auta się pozbyć?”.

Wyrejestrowanie pojazdu – od czego zacząć?

Przede wszystkim należy się zastanowić, w jakim stanie jest samochód po zmarłym – w skrócie: czy może być jeszcze użytkowany albo sprzedany. Bo jeśli auto nie nadaje się do dalszej eksploatacji, to konieczne będzie jego zezłomowanie oraz wyrejestrowanie. W tym ostatnim przypadku pomocne może być na przykład auto złom Katowice.

Na początek trzeba przeprowadzić stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym. W tym celu pomocna będzie wizyta w sądzie albo u notariusza. Odpowiednio: sąd będzie źródłem postanowienia o nabyciu spadku (czyli samochodu po zmarłym), a notariusz – notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

Po załatwieniu tych formalności, kolejnym krokiem będzie przerejestrowanie pojazdu. To zaś pozwoli go zezłomować albo sprzedać.

Przerejestrowanie pojazdu po zmarłym

Decydując się na przerejestrowanie samochodu po zmarłym albo na siebie, albo na innego członka rodziny, konieczna będzie wizyta w wydziale komunikacji (Urzędu Miasta albo Starostwa Powiatowego).

Żeby załatwić wszystkie formalności, należy zgromadzić klika dokumentów. Przede wszystkim trzeba wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu. Do gotowego formularza należy dołączyć dowód rejestracyjny pojazdu (jeśli był on wcześniej rejestrowany), a także kartę pojazdu (o ile była do niego wydana). Ponadto konieczne jest posiadanie dowodu własności pojazdu (może nim być na przykład prawomocne orzeczenie sądu), dokumentu tożsamości oraz tablic rejestracyjnych.

Opłaty związane z przerejestrowaniem auta

Opłaty za przerejestrowanie pojazdu oraz za wydanie nowych dokumentów, różnią się w zależności od wielu składowych. Przykładowo, inną kwotę zapłacimy w przypadku samochodu, posiadającego czarne tablice, a jeszcze inną kiedy nowy numer rejestracyjny rozpoczyna się od liter identyfikujących ten sam wydział komunikacji.

Po uiszczeniu opłaty, kiedy samochód będzie miał już nowego właściciela, ten może z nim zrobić, co tylko zechce. Może tym autem jeździć, może je wystawić na sprzedaż albo zezłomować i wyrejestrować. Warto tu podkreślić, że jedynie ta ostatnia alternatywa jest równoznaczna z brakiem konieczności opłaty składki ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Szczegółowych informacji udziela m.in. auto złom Tychy.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List