Jakie zmiany czekają rynek motoryzacyjny w 2022?
Ograniczona mobilność, wynikająca z pracy zdalnej tak popularnej w obliczu COVID-19, spowodowała spadek zapotrzebowania na nowe pojazdy. Do tego doszły problemy, związane z ponownym rozruchem produkcji, bo ta na pełnych obrotach nie rusza z dnia na dzień. A jak dodamy do tego jeszcze niedobory niektórych elementów (na przykład półprzewodników), to problemy w branży gotowe.
W efekcie trzeba się przygotować na liczne zmiany na rynku motoryzacyjnym. Analitycy Carsmile sporządzili prognozę, w której przewidują, jaki wpływ będą na niego miały m.in. ograniczenia w produkcji, coraz popularniejsze dopłaty do tzw. elektryków czy nowe przepisy podatkowe przewidziane w Polskim Ładzie. Wskazują przede wszystkim na duże podwyżki cen samochodów, wzrost rynku elektryków, brak wyprzedaży aut z rocznika 2021 czy spadek zainteresowania klasycznym leasingiem (na przykład na rzecz usługi, z której można korzystać całkowicie online).
- Zmiany na rynku motoryzacyjnym – z czym trzeba się liczyć?
- Jak sobie radzić ze zmianami, które czekają rynek motoryzacyjny?
Zmiany na rynku motoryzacyjnym – z czym trzeba się liczyć?
W przypadku nowych samochodów raczej można zapomnieć o popularnych jeszcze niedawno rabatach dealerskich. Ceny – ze względu m.in. na wciąż duży popyt na pojazdy prosto z salonu i coraz bardziej rygorystyczne normy emisji spalin – wyraźnie rosną.
Niezmiennie promowana jest elektromobilność. Ci, którzy będą chcieli kupić samochód elektryczny, dostaną go najszybciej (do tego typu aut problematyczne dziś półprzewodniki trafiają w pierwszej kolejności dlatego tu produkcja trwa najkrócej). Może się zatem okazać, że korzystniejsze będzie pozbycie się na przykład dwóch starszych i coraz bardziej awaryjnych samochodów, należących do małżonków, na rzecz jednego – na przykład tego elektrycznego.
I wcale nie musi się to wiązać z dodatkowymi kłopotami w postaci problematycznej sprzedaży obu aut. Mogą one bowiem trafić do jednego miejsca – takiego, jak skup samochodów Mikołów. Oczywiście sytuacja z dwoma pojazdami – konkretnie samochodami – to tylko przykład. Skupywane w ten sposób są bowiem nie tylko używane auta osobowe, ale i samochody dostawcze, skutery, motocykle czy quady.
W ten sposób, zamiast dokładać do obu samochodów, które i tak nie są w ciągłej eksploatacji, można zainwestować w jedno auto – i to takie, które będzie cieszyło swoim komfortem przez co najmniej kilka najbliższych lat. A samo skorzystanie ze skupu samochodów Mikołów przyniesie dodatkowe korzyści w postaci zaoszczędzonego czasu i dodatkowych pieniędzy (wypłacanych od razu, bo gotówka trafia prosto do ręki sprzedającego).
Jak sobie radzić ze zmianami, które czekają rynek motoryzacyjny?
W związku z tym, że dla wielu osób zdalna praca przestała być epizodem i awaryjną sytuacją „na gorsze czasy”, część z nich może także zdecydować o pozbyciu się starego, ostatnio dużo mniej używanego auta bez myśli o zakupie nowego. Wpływ na taki ruch może mieć chociażby prognozowany wzrost cen samochodów w 2022 roku, a także nowe regulacje podatkowe i szalejąca inflacja. Argumentami na „nie” dla kupna samochodu mogą tu być chęć zaoszczędzenia pieniędzy w niepewnych czasach oraz – w obliczu drastycznego wzrostu cen – obawa przed rosnącymi kosztami napraw.
Wówczas taki samochód można oddać to takich punktów, jak skup aut Jaworzno. W tym przypadku nie ma ograniczeń – skupywane są pojazdy wszystkich marek, z wszystkich roczników i w dosłownie każdym stanie technicznym.
W skupie aut Jaworzno formalności można załatwić od ręki, podczas wizyty związanej z odbiorem auta. To kwestia dosłownie kilkunastu minut. Pracownik firmy przy okazji odpowie na wszelkie pytania i wyjaśni kwestię wyrejestrowania pojazdu oraz zgłoszenia tego u ubezpieczyciela.