Kasacja pojazdów a przepisy – co warto wiedzieć
Sprawdzasz, ile kosztują Cię naprawy auta i łapiesz się za głowę? Wystawiasz samochód za bezcen a i tak chętnych na jego zakup nie widać? To znak, że czas podjąć bardziej radykalny krok – poważnie rozważyć złomowanie pojazdu.
2. Złomowanie aut – w jakich sytuacjach to może być opłacalne?
3. Kasacja pojazdów – jak to zrobić krok po kroku?
Warto tu zauważyć, że o konieczności kasacji mówimy nie tylko w sytuacji, w której sami decydujemy o końcu eksploatacji naszego samochodu. Do zezłomowania nadają się także auta powypadkowe, w których doszło do rozległych uszkodzeń, a ich remont jest zwyczajnie nieopłacalny albo wręcz niemożliwy.
Kasacja pojazdu – o czym warto pamiętać?
Na zezłomowanie auta właściciel może się zdecydować z wielu powodów. Warto jednak podkreślić, że w tej sytuacji kluczowy jest upływający czas, bo to on ma wpływ na kieszeń właściciela takiego samochodu. Nawet jeśli pojazd stoi nieużywany na parkingu, istnieje obowiązek uiszczenia za niego opłaty ubezpieczenia OC.
Zatem w praktyce, jeśli nie korzystamy i nie planujemy już korzystać z wysłużonego pojazdu, warto jak najszybciej oddać go do legalnej kasacji w miejscach takich, jak auto złom Sosnowiec. To pozwoli na szybkie wyrejestrowanie auta i pozbycie się blaszanego problemu wraz z zwolnieniem z opłacania OC.
Złomowanie aut – w jakich sytuacjach to może być opłacalne?
Decyzja o zezłomowaniu auta może się opłacać przede wszystkim wtedy, kiedy stwierdzono w nim szkodę całkowitą, wynikającą z wypadku drogowego. Jednak taki radykalny krok może być także efektem samodzielnej, świadomej decyzji, w której bezpieczeństwo jest sprawą priorytetową, a poruszanie się wysłużonym pojazdem najzwyczajniej w świecie może być wręcz niebezpieczne.
Kolejna sytuacja, w której warto rozważyć złomowanie to problem przy sprzedaży wyeksploatowanego pojazdu. W takiej sytuacji jego sprzedaż może być nie tylko kłopotliwa, ale i wiązać się z dodatkowymi konsekwencjami (kiedy nowy nabywca nie będzie świadomy wszystkich usterek i wyrządzi sobie krzywdę).
Całości dopełniają kwestie finansowe. Ubezpieczenia OC są dla starszych samochodów po prostu bardzo drogie. Z tego powodu wielu kierowców woli się pozbyć takiego pojazdu, oddając go na auto złom Mikołów i zainwestować w dużo młodszy model, który z założenia powinien służyć przez lata. A i polisa OC za niego powinna być niższa.
Kasacja pojazdów – jak to zrobić krok po kroku?
Żeby zezłomować auto, przede wszystkim trzeba znaleźć Stację Demontażu Pojazdów – legalną, posiadającą zezwolenie Marszałka Województwa. Udając się do niej, warto zebrać ze sobą cały plik dokumentów. Potrzebne będą dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli była wydana) oraz tablica rejestracyjna. Dobrze jest się też upewnić, że nasz samochód ma czytelny numer VIN (znajdziemy go na tabliczce znamionowej).
Na miejscu może się okazać, że Stacja Demontażu Pojazdów zdecyduje się na pozyskanie podzespołów z naszego auta. W takiej sytuacji należy zawrzeć umowę kupna-sprzedaży.
Kolejny krok to odbiór dokumentu, który poświadcza zezłomowanie pojazdu. Powstają trzy egzemplarze takiego dokumentu – jeden z nich trafia jako potwierdzenie do dotychczasowego właściciela auta, drugi zostaje w Stacji Demontażu Pojazdów, a trzeci będzie potrzebny podczas wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji.
Wspomniane wyrejestrowanie pojazdu to przedostatni krok na drodze do zakończenia przygody z wyeksploatowanym autem. Na dokonanie tych formalności jest dokładnie 30 dni od daty demontażu. Wiąże się to z opłatą skarbową w wysokości 10 złotych.
I wreszcie efekt finalny: na końcu przychodzi czas na zgłoszenie zezłomowania auta do ubezpieczyciela. Dzięki temu, polisa OC na ten pojazd zostanie zakończona.