Sprowadzenie auta z zagranicy

Skup samochodów za gotówkÄ™ > Blog > Blog > Sprowadzenie auta z zagranicy

Sprowadzenie auta z zagranicy

10 lipca, 2023 / 184 / Blog, Porady
Sprowadzenie auta z zagranicy
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Polacy najczęściej sprowadzają auta z Niemiec, Francji i Holandii. Zagraniczne oferty często są niezwykle atrakcyjne. Jeśli w dodatku dotyczą rzadkiego, nietypowego modelu, aż żal nie skorzystać. Cała procedura jest jednak dość skomplikowana. Można przeprowadzić ją samodzielnie albo skorzystać z pomocy pośredników. Opisujemy, jak przebiega sprowadzenie auta z zagranicy!

Sprowadzenie samochodu krok po kroku

Krok 1. – wybór i sprawdzenie auta

Najpierw trzeba oczywiście wybrać pojazd i dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem. Jeśli ma się taką możliwość, najlepiej oczywiście zobaczyć auto osobiście. Koniecznie powinno się też sprawdzić jego numer VIN, korzystając z takich baz danych jak np. CARFAX.

Krok 2. – Podpisanie umowy i płatność

Kiedy podejmie się już decyzję o zakupie, należy podpisać umowę kupna-sprzedaży i uregulować płatność – przelewem lub osobiście. Przy tym trzeba też dopilnować, czy poprzedni właściciel dostarczył wszystkie dokumenty oraz dopełnił odpowiednie formalności.

Krok 3. – Transport i odprawa celna

Auto można przetransportować samodzielnie, ale wtedy trzeba upewnić się, że jest przystosowane do jazdy. Jeśli zostało już wyrejestrowane, konieczne będzie zdobycie tymczasowych tablic rejestracyjnych. Dobrą alternatywą jest skorzystanie z usług firmy przewozowej. Niestety, wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem, ale droższym.

Po przekroczeniu granicy konieczna jest odprawa celna. W deklaracji celno-skarbowej trzeba podać wszystkie dane pojazdu, takie jak m.in. marka, model, data produkcji, numer VIN oraz wartość (na podstawie faktury/umowy sprzedaży). Dokumenty da się złożyć także przez Internet.

Krok 4. – Akcyza i cło

Po przekroczeniu granicy w ciągu 14 dni należy złożyć wniosek akcyzowy w urzędzie skarbowym. Dobrze skorzystać z usług rzeczoznawcy, który wyceni pojazd – bez dokumentu podatek zostanie naliczony od ceny rynkowej, która zazwyczaj jest wyższa. Trzeba również zorientować się, jakie inne opłaty jeszcze trzeba uiścić w danym przypadku.

Krok 5. – Dostosowanie auta do przepisów

Auta z zagranicy czasem są nieprzystosowane pod względem technicznym do polskich przepisów, np. samochody amerykańskie mają reflektory, które świecą poziomo, zamiast pionowo. Trzeba upewnić się, że zakupiony pojazd spełnia wszystkie wymogi i ewentualnie wprowadzić wymagane modyfikacje.

Krok 6. – Badanie techniczne

Przed rejestracją auta konieczne jest też oczywiście badanie techniczne. W ten sposób można się upewnić, że pojazd jest dostosowany do jazdy na polskich drogach i jest w pełni sprawny. Na badanie należy zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, tj. dowód rejestracyjny i ewentualnie umowę kupna-sprzedaży.

Krok 7. – Rejestracja pojazdu

Na koniec należy udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji, by zarejestrować pojazd. W tym celu trzeba zabrać ze sobą komplet dokumentów, czyli wniosek o rejestrację, dowód własności pojazdu, dowód odprawy celnej oraz potwierdzenie zapłacenia akcyzy i cła. Przy tym trzeba uiścić opłatę za rejestrację. W przypadku standardowych tablic cała kwota wyniesie 161,50 zł.

Sprowadzenie auta z zagranicy – podsumowanie

Proces sprowadzania auta z zagranicy w teorii nie jest trudny, ale w praktyce może stanowić nie lada wyzwanie. Problemem jest nie tylko logistyka, ale też szereg formalności, które trzeba dopełnić. Zanim podejmie się decyzję o zakupie samochodu od sprzedawcy z innego kraju, warto wykonać szacunkowe obliczenia w kwestii tego, ile wyniosłyby dodatkowe koszty. W zależności od samego auta, miejsca zakupu i szeregu innych czynników, taka przygoda może pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych.

Przy tym warto mieć na względzie, że jeśli nigdy wcześniej nie ściągało się samochodu z zagranicy, można popełnić rozmaite błędy, które mogą doprowadzić do straty czasu i pieniędzy. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na oferty pośredników, którzy kompleksowo zajmują się całą procedurą. Chcesz sprowadzić auto z zagranicy? Pamiętaj o wszystkich formalnościach i dokładnie zaplanuj cały proces. Masz obawy, że o czymś zapomnisz? Skorzystaj ze wsparcia pośredników.

Poznaj ofertę auto skupu na Śląsku: Tychy, Katowice, Siemianowice Śląskie lub zezłomuj samochód z auto złom Tychy.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE