Tablica rejestracyjna będzie przypisana do auta?
Zakup używanego samochodu wiązał się dotychczas z koniecznością przerejestrowania auta i odbioru nowych tablic rejestracyjnych. Takie formalności trwały wprawdzie kilka minut, ale powodowały konieczność wniesienia dodatkowej opłaty. Teraz już nie ma takiego obowiązku.
Rewolucja wynika z ustawy z dn. 2 grudnia 2021 roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nią, od 31 stycznia 2022 roku, kupując używane auto można zachować jego dotychczasowe tablice rejestracyjne. Nowe przepisy zakładają także możliwość czasowego wycofania samochodu osobowego z ruchu.
- Tablica rejestracyjna będzie przypisana do auta
- Ile można zaoszczędzić na tym, że tablica będzie przypisana do auta?
- Czasowe wycofanie auta z ruchu
Tablica rejestracyjna będzie przypisana do auta
Możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego samochodu obejmuje tylko te pojazdy, które były wcześniej zarejestrowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Znaczenia nie ma natomiast ewentualna zmiana województwa (w przypadku, kiedy nabywca pochodzi z innej części kraju). Ważne jest, by tablice były czytelne, utrzymane w należytym stanie i zgodne z obowiązującym wzorem. Co więcej, cała procedura odbywa się na wniosek nowego właściciela auta.
W praktyce: wprowadzona z końcem stycznia 2022 roku zmiana nie dotyczy jedynie samochodów sprowadzonych z zagranicy, a także białych tablic z polską flagą (bez unijnych gwiazdek) oraz czarnych tablic rejestracyjnych. I choć zmian jest dużo, to warto się z nimi zapoznać, bo dzięki temu, że tablica rejestracyjna może być przypisana do auta, właściciel pojazdu może zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Ile można zaoszczędzić na tym, że tablica będzie przypisana do auta?
Przypisanie numeru rejestracyjnego do nabytego auta daje na starcie 80 złotych oszczędności, bo dokładnie tyle wynosi opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe. A i na tym nie koniec, bo od 4 września 2022 roku dodatkowo nie będzie trzeba ponosić opłaty za nalepkę kontrolną. Z tego powodu, licząc opłatę ewidencyjną, będzie można zaoszczędzić dokładnie 99,50 zł.
Warto z tego skorzystać, bo dotychczas każda wizyta w Wydziale Komunikacji kończyła się dodatkowymi opłatami, wynikającymi z rejestracji bądź wyrejestrowania auta. Jedyną formą otrzymania pieniędzy była jego sprzedaż – na przykład w miejscach takich, jak skup aut Mikołów. I jak już o tej możliwości mowa, to warto zaznaczyć, że tu gotówka trafia prosto w ręce dotychczasowego właściciela auta. Mało tego, można się starać o zwrot niewykorzystanego ubezpieczenia – pracownicy skupu aut Mikołów szczegółowo o tym informują podczas odbioru pojazdu.
Czasowe wycofanie auta z ruchu
Te same zmiany w przepisach rozszerzyły katalog pojazdów czasowo wycofanych z ruchu o samochody osobowe, co daje realne oszczędności także na kosztach ubezpieczenia. Można z tego skorzystać, kiedy konieczna jest naprawa auta (na przykład na skutek poważnych uszkodzeń, do których doszło podczas wypadku drogowego). Wówczas taki pojazd można wycofać z ruchu na minimum 3 miesiące, a maksymalnie na rok (jednak nie wcześniej, niż po trzech latach od poprzedniego wycofania z ruchu).
Po naprawie auta, wystarczy przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne na stacji kontroli pojazdów. Właśnie jego pomyślny wynik jest podstawą do przywrócenia go do ruchu. Jeśli natomiast okaże się, że właścicielowi nie opłaca się go naprawiać, to warto skontaktować się ze skupem samochodów Jaworzno. Wszystkie formalności trwają zaledwie kilkanaście minut, bo wszystkie szczegóły można wcześniej ustalić telefonicznie.
Skup samochodów Jaworzno może się okazać dobrym adresatem także w innej sytuacji – kiedy samochód nadaje się już tylko do kasacji. Tu naprawdę nie liczą się stan techniczny, rok produkcji czy marka.