Wady i zalety opon bieżnikowanych
Ogumienie jest jednym z najbardziej eksploatowanych elementów auta. Po czasie konieczna jest jego wymiana, ale w niektórych przypadkach możliwa jest też opłacalna alternatywa – odświeżenie w zakładzie wulkanizacyjnym albo zakup takiego kompletu. Opisujemy wady i zalety opon bieżnikowanych!
Czym są opony bieżnikowane?
Opony bieżnikowane to ogumienie, któremu przywrócono dawne właściwości w ramach specjalnego zabiegu. Jest on możliwy w przypadku mocnej eksploatacji bieżnika – w ten sposób da się przedłużyć żywotność kompletu, pogłębiając rzeźbę lub zastępując ją nową (nakładając specjalną osnowę). Powszechne są dwie metody pracy: na gorąco lub na zimno.
Rozwiązanie to jest opłacalną opcją, ponieważ cena bieżnikowania jest zdecydowanie niższa niż koszt zakupu nowych opon. Zabieg jest możliwy zarówno w przypadku zimowego, jak i letniego ogumienia. Można jednak wykonać go tylko w sytuacji, gdy bieżnik ma minimum ok. 2-3 mm.
Opony bieżnikowane – zalety
Największą zaletą opon bieżnikowanych niewątpliwie jest ich cena, która może być nawet kilkukrotnie niższa od zakupu nowych. Są co prawda nieznacznie droższe od używanych opon, ale tu na ich korzyść przemawia ich żywotność (szczególnie po aplikacji nowej warstwy gumy).
Opony bieżnikowane mogą zostać dopuszczone do sprzedaży wyłącznie wtedy, gdy spełniają wymogi związane z bezpieczeństwem oraz wytrzymałością. Ich właściwości potwierdza specjalny certyfikat. Dzięki temu można z nich korzystać bez obaw. Trzeba jednak mieć na względzie to, że nie są oczywiście tak trwałe, jak fabrycznie nowe.
Ważną zaletą opon bieżnikowanych jest też kwestia ekologii. W ten sposób daje się nowe życie zużytemu ogumieniu, co zmniejsza ilość odpadów – w dodatku trudnych w utylizacji. Opcja ta jest więc zgodna z ideą less/zero waste i przyjazna środowisku.
Poznaj ofertę auto skupu w Rudzie Śląskiej i skupu samochodów w Tychach.
Opony bieżnikowane – wady
Zanim podejmie się decyzję o odświeżeniu ogumienia albo zakupie opon bieżnikowanych, trzeba mieć jeszcze na względzie ich wady. Przede wszystkim wątpliwości budzi bezpieczeństwo. Jak wyjaśniliśmy to wcześniej, takie opony powinny być w pełni dostosowane do użytkowania. Warto jednak korzystać z usług wyłącznie sprawdzonych wulkanizatorów oraz kupować jedynie w zaufanych punktach. Minusem jest też to, że opony bieżnikowane często są bardziej miękkie niż nowe, przez co szybciej się ścierają. W efekcie wydłużają w pewnym stopniu żywotność oryginalnego ogumienia, ale oczywiście nie są tak trwałe jak nowy komplet.
Odświeżone opony są także bardziej podatne na usterki. Wynika to z tego, że ogólnie są już mocniej wyeksploatowane, a jeśli zaaplikowano na nie nową warstwę, karagen jest bardziej narażony na uszkodzenia niż oryginalny bieżnik. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że takie ogumienie może być głośniejsze. W związku z tym może w pewnym stopniu spaść komfort jazdy (w dużej mierze jest to zależne od stylu prowadzenia auta).
Podsumowując, opony bieżnikowane to przystępne cenowo rozwiązanie, ale w praktyce tylko tymczasowe. Ostatecznie i tak konieczny będzie zakup nowego ogumienia. Jeśli jednak aktualnie ma się ograniczony budżet, jak najbardziej można zdecydować się na odświeżenie opon.