Wlanie benzyny do diesla – co robić?

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Porady > Wlanie benzyny do diesla – co robić?

Wlanie benzyny do diesla – co robić?

12 maja, 2023 / 132 / Porady
Wlanie benzyny do diesla – co robić
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Pistolety od dystrybutora benzyny i diesla mają różne kolory, ale w roztargnieniu i tak można się pomylić. Nawet uważni kierowcy mogą przypadkiem zatankować niewłaściwe paliwo. Dowiedz się, czym skutkuje wlanie benzyny do diesla i co powinieneś zrobić w takiej sytuacji!

Wlanie benzyny do diesla – konsekwencje

Stoisz na stacji, tankujesz i nagle orientujesz się, że trzymasz nie ten pistolet. Co dzieje się w tej sytuacji? Benzyna działa jak rozpuszczalnik, przez co zmniejsza poślizg. To z kolei zwiększa ryzyko zatarcia/awarii silnika i uszkodzenia jego komponentów – filtrów paliwa oraz układów wtryskowych. Skutki zatankowania diesla benzyną są zależne od tego, kiedy zauważy się swoją pomyłkę i ile wlało się paliwa.

Przy dużej ilości może pojawić się problem z uruchomieniem silnika. Jeśli auto ruszy, w większości przypadków już po kilku czy kilkunastu przejechanych kilometrach zacznie się zauważyć objawy uszkodzenia silnika: utratę mocy, szarpanie, przerywanie i włączenie się kontrolki Check Engine. Ostatecznie auto może nagle odmówić posłuszeństwa i stanąć na środku drogi.

Sprawdź również: skup samochodów Śląsk

Co zrobić po wlaniu benzyny do diesla?

Ogromne znaczenie ma to, kiedy się zorientujesz. Najlepiej, gdy stało się to dość szybko – jeśli stoisz jeszcze przy dystrybutorze, natychmiast przerwij tankowanie. Kiedy benzyna stanowi mniej niż 20% całej mieszanki (ok. 2-3 litry), a Twoje auto ma silnik wysokoprężny starszego typu, nic nie powinno się stać. Wystarczy wtedy tylko dopełnić resztę baku ropą.

Zatankowałeś do pełna albo masz nowy samochód? Musisz opróżnić i przepłukać bak. W niektórych przypadkach można otrzymać wsparcie na stacji, ale zazwyczaj trzeba po prostu zadzwonić po pomoc drogową albo udać się do warsztatu. Wtedy oczywiście konieczne będzie wezwanie lawety – nie wolno uruchamiać silnika! Cała akcja to koszt kilkuset złotych.

Najgorszym scenariuszem jest ten, w którym niestety wsiadłeś już za kierownicę i ruszyłeś albo próbowałeś ruszyć. Wtedy nie wystarczy opróżnienie i przepłukanie całego układu paliwowego. Najprawdopodobniej będziesz musiał jeszcze wymienić filtr paliwa, a także wyczyścić lub wymienić wtryskiwacz oraz pozostałe komponenty. Straty mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Zobacz także: auto skup Tychy

Jak minimalizować szkody?

Jeśli chcesz zminimalizować szkody po wlaniu benzyny do diesla, na pewno najrozsądniej będzie zrezygnować z działania na własną rękę. Możesz sam spróbować oczyścić bak, ale kiedy zrobisz to niedokładnie, nie uchronisz silnika przed uszkodzeniami. Nie ryzykuj – po prostu wezwij pomoc i zaufaj specjalistom.

Chcesz uniknąć powtórki? A może nie miałeś jeszcze takiej przygody, ale nie chcesz mieć takich problemów w przyszłości? Zainwestuj w dobrą polisę assistance. Niektóre ubezpieczalnie oferują pakiety, które nie tylko zapewniają przyjazd lawety, ale też obejmują koszty wypompowania benzyny i oczyszczenia układu paliwowego, a także naprawy wybranych podzespołów.

Chociaż tankowanie jest rutynową procedurą, często wykonywaną automatycznie, warto poświęcić jej chwilę uwagi. Drobna pomyłka może być wyjątkowo kosztowna i problematyczna. Na wszelki wypadek zawsze miej przy sobie numer do ubezpieczyciela albo pomocy drogowej.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE