Złomowanie auta a wyrejestrowanie pojazdu

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Porady > Złomowanie auta a wyrejestrowanie pojazdu

Złomowanie auta a wyrejestrowanie pojazdu

27 marca, 2022 / 342 / Porady
Złomowanie auta a wyrejestrowanie pojazdu
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Twój samochód ciągle się psuje? Naprawy przestają być opłacalne? A może galopujące ceny paliwa sprawiły, że postanowiłeś porzucić wygodne, choć mocno wysłużone auto na rzecz transportu publicznego? W takich przypadkach warto się zastanowić nad kwestią złomowania pojazdu.

Taki krok, choć drastyczny, jest dodatkowym zastrzykiem gotówki. Co więcej, wszystko odbywa się przy minimum formalności, a pieniądze trafiają do właściciela z dwóch źródeł – ze skupu samochodów (w gotówce) oraz od ubezpieczyciela za niewykorzystaną część składki (zwykle w formie przelewu na konto).

Złomowanie auta – poznaj procedurę

Do złomowania auta można się przygotować… bez wychodzenia z domu. Wszystkie warunki – w tym wstępną wycenę – da się ustalić na etapie rozmowy telefonicznej. Jest to możliwe w oparciu o szczegółowe dane, o które zwykle od razu prosi pracownik auto złomu w Mikołowie.

Wszystkie dane są zawarte w podstawowych dokumentach samochodu, czyli w dowodzie rejestracyjnym oraz w karcie pojazdu (jeśli taka została wydana), a także w umowie kupna-sprzedaży tego pojazdu. Na podstawie informacji typu: rok produkcji, marka, waga samochodu i kilku innych tego typu łatwych do zweryfikowania danych, auto złom Mikołów szacuje, na jaką kwotę może liczyć właściciel w zamian za oddanie swoich „czterech kółek” na złom.

Kiedy obie strony dojdą do porozumienia, wystarczy już tylko ustalić termin oraz miejsce odbioru auta. Nic nie stoi na przeszkodzie, by cała procedura przebiegła jak najbardziej dogodnie dla właściciela pojazdu – laweta może przyjechać po samochód na przykład pod jego dom. I to tam, przed domem klienta, załatwiane są też wszystkie formalności. Całość trwa dosłownie kilkanaście minut.

O czym pamiętać, decydując się na złomowanie auta?

Po podjęciu decyzji o oddaniu samochodu do punktu auto złom Sosnowiec, warto się zatroszczyć o przygotowanie pojazdu do całej procedury. Należy wyjąć prywatne rzeczy, przechowywane dotychczas w aucie. Nierzadko w bagażniku znajdują się pojemniki z zapasowym olejem czy płynem do spryskiwaczy, w schowku leżą zapomniane okulary przeciwsłoneczne, a na tylnym siedzeniu koc albo nawigacja samochodowa.

Warto przy tym pamiętać, by nie wybrakować samochodu ze zbyt wielu rzeczy – jeśli będzie brakowało tych, które należały do niego fabrycznie, to bez wątpienia wpłynie to na jego wagę. To zaś może spowodować ostateczne obniżenie wynagrodzenia za złomowane auto. Wszystko jest szacowane na miejscu – o szczegóły najlepiej zapytać pracowników auto złomu z Sosnowca.

Auto trafia na złom i co dalej, czyli kwestia wyrejestrowania pojazdu

Po oddaniu samochodu na złom, dotychczasowego właściciela pojazdu czeka jeszcze wizyta w Wydziale Komunikacji. Tam, podczas kilkuminutowego spotkania z urzędnikiem, należy wyrejestrować auto. Przydatne będą do tego dokumenty samochodu (unieważnione przez pracownika auto złomu poprzez odcięcie rogów), umowa poświadczająca oddanie pojazdu do utylizacji, a także przebite tablice rejestracyjne. Na tym nie koniec, bo dobrym pomysłem będzie również późniejsza wizyta u ubezpieczyciela. Dzięki temu, można zyskać dodatkowy zastrzyk gotówki – zwrot niewykorzystanego ubezpieczenia.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE