Sprowadzenie samochodu z USA krok po kroku

Skup samochodów za gotówkę > Blog > Porady > Sprowadzenie samochodu z USA krok po kroku

Sprowadzenie samochodu z USA krok po kroku

25 lipca, 2023 / 116 / Porady
Sprowadzenie samochodu z USA
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Polacy ściągają pojazdy ze Stanów Zjednoczonych, ponieważ mogą w ten sposób złapać świetne okazje, często także na rzadkie, nietypowe modele. Proces zakupu, a następnie transportu auta jest jednak w tym przypadku nieco trudniejszy. Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pośrednika, który zajmie się całym procesem, ale jest to oczywiście płatna usługa. Z powodzeniem można przeprowadzić ją samodzielnie. Wyjaśniamy, jak przebiega sprowadzenie samochodu z USA – krok po kroku!

Co musisz wiedzieć?

Krok 1. – wybór samochodu

Wymarzone auto można znaleźć na portalach aukcyjnych, takich jak np. eBay motors czy Copart.com. Warto uważnie zapoznać się z każdą ofertą. Od razu dobrze jest też sprawdzić pojazdy w bazie danych CARFAX, wpisując numer VIN.

Krok 2. – podpisanie umowy i wpłata kaucji

Kiedy wybierze się już auto, trzeba podpisać umowę ze sprzedawcą i wpłacić ustaloną kaucję.

Krok 3. – płatność

Po wygraniu licytacji oczywiście trzeba uregulować należność, wykonując przelew na ustaloną kwotę (najpóźniej w ciągu 2 dni).

Krok 4. – transport (fracht morski)

Zakupione auto musi zostać przetransportowane do portu, dlatego warto wybrać samochód dostępny w jego okolicach. Po znalezieniu i opłacania przewoźnika, trzeba jeszcze zadbać o fracht morski, tak by pojazd mógł dotrzeć do Europy na statku. Cena za transport lądowy w tym przypadku może wynosić ok. 200-1000 dolarów (w zależności od odległości). Import drogą morską to z kolei koszty wynoszące ok. 700-2000 dolarów.

Krok 5. – odprawa celna

Kiedy auto dotrze do portu, trzeba jeszcze zapłacić za wyładunek kontenera, a także zorganizować odprawę celną.

W deklaracji celno-skarbowej należy podać dane pojazdu, takie jak m.in. marka, model, data produkcji, numer VIN i wartość (na podstawie faktury/umowy sprzedaży). Dokument można złożyć także przez Internet.

Krok 6. – transport pod wskazany adres i akcyza

Po wyładowaniu pojazdu ze statku musi on jeszcze zostać dowieziony pod wskazany adres. Koszt transportu w zależności od odległości i gabarytów pojazdu może wynieść ok. 1500-2000 złotych.

Po przekroczeniu granicy w ciągu 14 dni trzeba złożyć wniosek akcyzowy w urzędzie skarbowym. W celu opłacenia akcyzy najlepiej skorzystać ze wsparcia rzeczoznawcy, który określi faktyczną wartość auta – w przeciwnym razie można zapłacić podatek od jego ceny rynkowej, która będzie zdecydowanie wyższa.

Krok 7. – dostosowanie auta do przepisów i wykonanie badania technicznego

Przed wykonaniem badania technicznego konieczne jest dostosowanie auta do polskich przepisów. Najczęściej należy m.in. przerobić reflektory (świecą poziomo, zamiast pionowo) i kierunkowskazy (tylne są czerwone, a przednie białe – powinny być żółte), a także trzeba dodać światło przeciwmgielne.

Krok 8. – rejestracja pojazdu

Po przerobieniu auta, wykonaniu badania technicznego i opłaceniu akcyzy można zarejestrować samochód. W tym celu należy złożyć komplet dokumentów (dowód własności pojazdu, wniosek o rejestrację, dowód odprawy celnej, potwierdzenie zapłacenia akcyzy) w odpowiednym Wydziale Komunikacji.

Masz samochód do sprzedania? Sprawdź ofertę auto skup Tychy! Chcesz zezłomować pojazd? Odwiedź auto złom Tychy.

Sprowadzenie samochodu z USA – podsumowanie

Proces sprowadzenia samochodu z USA jest dość skomplikowaną procedurą, która wiąże się z wieloma dodatkowymi wydatkami. Całkowity koszt jest zależny od wielu czynników, m.in. wartości auta, odległości i formy transportu. Ostatecznie może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

W wielu przypadkach zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pośredników, którzy zajmują się także transportem i wszystkimi formalnościami. Osoby, które nie posiadają doświadczenia w ściąganiu pojazdów z zagranicy, mogą popełnić kilka niepotrzebnych błędów, tracąc sporo czasu i pieniędzy. Chciałbyś sprowadzić auto z USA? Wcześniej wykonaj dokładne obliczenia i zastanów się, czy nie lepiej zwrócić się po pomoc do pośrednika!

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Contact Us
Compare List
ZAPYTANIE OFERTOWE