Sprowadzenie samochodu z USA krok po kroku
Polacy ściągają pojazdy ze Stanów Zjednoczonych, ponieważ mogą w ten sposób złapać świetne okazje, często także na rzadkie, nietypowe modele. Proces zakupu, a następnie transportu auta jest jednak w tym przypadku nieco trudniejszy. Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pośrednika, który zajmie się całym procesem, ale jest to oczywiście płatna usługa. Z powodzeniem można przeprowadzić ją samodzielnie. Wyjaśniamy, jak przebiega sprowadzenie samochodu z USA – krok po kroku!
Co musisz wiedzieć?
Krok 1. – wybór samochodu
Wymarzone auto można znaleźć na portalach aukcyjnych, takich jak np. eBay motors czy Copart.com. Warto uważnie zapoznać się z każdą ofertą. Od razu dobrze jest też sprawdzić pojazdy w bazie danych CARFAX, wpisując numer VIN.
Krok 2. – podpisanie umowy i wpłata kaucji
Kiedy wybierze się już auto, trzeba podpisać umowę ze sprzedawcą i wpłacić ustaloną kaucję.
Krok 3. – płatność
Po wygraniu licytacji oczywiście trzeba uregulować należność, wykonując przelew na ustaloną kwotę (najpóźniej w ciągu 2 dni).
Krok 4. – transport (fracht morski)
Zakupione auto musi zostać przetransportowane do portu, dlatego warto wybrać samochód dostępny w jego okolicach. Po znalezieniu i opłacania przewoźnika, trzeba jeszcze zadbać o fracht morski, tak by pojazd mógł dotrzeć do Europy na statku. Cena za transport lądowy w tym przypadku może wynosić ok. 200-1000 dolarów (w zależności od odległości). Import drogą morską to z kolei koszty wynoszące ok. 700-2000 dolarów.
Krok 5. – odprawa celna
Kiedy auto dotrze do portu, trzeba jeszcze zapłacić za wyładunek kontenera, a także zorganizować odprawę celną.
W deklaracji celno-skarbowej należy podać dane pojazdu, takie jak m.in. marka, model, data produkcji, numer VIN i wartość (na podstawie faktury/umowy sprzedaży). Dokument można złożyć także przez Internet.
Krok 6. – transport pod wskazany adres i akcyza
Po wyładowaniu pojazdu ze statku musi on jeszcze zostać dowieziony pod wskazany adres. Koszt transportu w zależności od odległości i gabarytów pojazdu może wynieść ok. 1500-2000 złotych.
Po przekroczeniu granicy w ciągu 14 dni trzeba złożyć wniosek akcyzowy w urzędzie skarbowym. W celu opłacenia akcyzy najlepiej skorzystać ze wsparcia rzeczoznawcy, który określi faktyczną wartość auta – w przeciwnym razie można zapłacić podatek od jego ceny rynkowej, która będzie zdecydowanie wyższa.
Krok 7. – dostosowanie auta do przepisów i wykonanie badania technicznego
Przed wykonaniem badania technicznego konieczne jest dostosowanie auta do polskich przepisów. Najczęściej należy m.in. przerobić reflektory (świecą poziomo, zamiast pionowo) i kierunkowskazy (tylne są czerwone, a przednie białe – powinny być żółte), a także trzeba dodać światło przeciwmgielne.
Krok 8. – rejestracja pojazdu
Po przerobieniu auta, wykonaniu badania technicznego i opłaceniu akcyzy można zarejestrować samochód. W tym celu należy złożyć komplet dokumentów (dowód własności pojazdu, wniosek o rejestrację, dowód odprawy celnej, potwierdzenie zapłacenia akcyzy) w odpowiednym Wydziale Komunikacji.
Masz samochód do sprzedania? Sprawdź ofertę auto skup Tychy! Chcesz zezłomować pojazd? Odwiedź auto złom Tychy.
Sprowadzenie samochodu z USA – podsumowanie
Proces sprowadzenia samochodu z USA jest dość skomplikowaną procedurą, która wiąże się z wieloma dodatkowymi wydatkami. Całkowity koszt jest zależny od wielu czynników, m.in. wartości auta, odległości i formy transportu. Ostatecznie może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
W wielu przypadkach zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pośredników, którzy zajmują się także transportem i wszystkimi formalnościami. Osoby, które nie posiadają doświadczenia w ściąganiu pojazdów z zagranicy, mogą popełnić kilka niepotrzebnych błędów, tracąc sporo czasu i pieniędzy. Chciałbyś sprowadzić auto z USA? Wcześniej wykonaj dokładne obliczenia i zastanów się, czy nie lepiej zwrócić się po pomoc do pośrednika!